ورود/ثبت نام

سبدخرید شما خالی است!

درس 103 : اسپوتر روند

درس 103 : اسپوتر روند

در این مطلب به معرفی و بررسی اندیکاتوری همپوشان با عنوان «اسپوتر روند» می‌پردازیم و به کمک نمودار نمونه و نمودار فنی، روش تفسیر مطالعه آن را بررسی می‌کنیم.

اسپوتر روند

نوع اندیکاتور: همپوشان (پنجره اصلی)

اسپوتر روند، سیستم تحلیل روند کامپیوتری است که توسط بارچارت.کام توسعه یافت. این سیستم ترکیبی از تئوری موج، حرکت و نوسان بازار را در تلاش برای یافتن یک روند کلی برای بازار ویژه به‌کار می­­‌گیرد. اسپوتر روند تلاش می­­‌کند تا زودتر بازنده‌­­ها را از مسیر خارج کند و به برنده‌­­ها مجال جولان دهد.

تفسیر هندسی اسپوتر روند را می­­‌توان با استفاده از نمودارهای تعاملی یا تکنیکال ملاحظه کرد.

  • زمانی که یک نقطه واحد، بالای قیمت وجود دارد، نقطه مقاومت است و یک روند خرسی (نزولی) را نشان می­­‌دهد.
  • زمانی که یک نقطه واحد، پائین قیمت وجود دارد، این نقطه پشتیبانی است و یک روند گاوی (صعودی) را نمایش می‌­­دهد.
  • زمانی که 2 نقطه وجود دارد، یکی بالا و یکی پائین قیمت، این یک روند خنثی یا ثابت است (قیمت‌های ورودی برای ایجاد یک معامله خرید و فروش جدید وجود دارد)
  • زمانی که یک روند از روند گاوی (صعودی) یا خرسی (نزولی) خارج می­­‌شود، روند به ­­مدت حداقل یک روز به­­‌عنوان یک روند خنثی اعمال می­­­­‌گردد.

نمودارهای تعاملی نقطه‌­­ها را برای شناسایی راحت­­‌تر روند، رنگی می­­‌کنند. روندهای نزولی (نقطه‌­­های قرمز بالای قیمت) سطح مقاومت را شناسایی می­­‌کنند (نقطه‌­­­های سبز پائین قیمت) سطح پشتیبانی را شناسایی می‌کنند. در نمودار BAC پائین، مقیاس قیمت همچنین مقاومت را در 32.09 با پشتیبانی در 31.57 نشان می‌دهد.

نمودار تعاملی نمونه

نمودار نمونه

نمودار فنی نمونه

 نمودار فنی

نکات: این مطالعه با استفاده از داده‌­­های تاخیری محاسبه می‌­­شود بنابراین هنگام مشاهده یک نمودار میانه‌روز، فقط اسپوتر روندی را خواهید دید که در بازه‌­­های زمانی 5 دقیقه­­‌ای و با تاخیر تولید شده­­ است. به‌علاوه، برای نمودارهای تعاملی، در صورت مشاهده نمودار گردشی میانه‌­­روز، باید جهت ارائه داده­­‌های اسپوتر روند جدید، به‌­صورت دستی نمودار را بازخوانی کنید. اسپوتر روند همچنین نموداری که ساعت­­‌های ممتد را استفاده می­­­‌کند، محاسبه نخواهد کرد.