ورود/ثبت نام

سبدخرید شما خالی است!

درس 3 : اوسیلاتور آرون

درس 3 : اوسیلاتور آرون

در این درس به بحث و بررسی در مورد یک اندیکاتور تحلیل تکنیکال به نام اوسیلاتور (نوسانگر) آرون می‌پردازیم و نحوه محاسبه آن را شرح می دهیم.

اوسیلاتور (نوسانگر) آرون

نوع اندیکاتور: مستقل

اوسیلاتور آرون قدرت روند را اندازه­­ گیری می­­­‌کند. این اندیکاتور با تفاضل آرون پائین از آرون بالا ساخته می­­‌شود. اوسیلاتور آرون بین 100- و 100+ با صفر به­­ عنوان خط مرکز نوسان می­­کند. این اندیکاتور چنانچه به سمت محدوده بالایی خود حرکت کند، یک روند صعودی را نشان می­­‌دهد و اگر به سمت محدوده پائین خود حرکت کند، یک روند نزولی را نشان می ­‌دهد. هرچه مقدار اوسیلاتور آرون به مقدار نقطه حدی نزدیک باشد، روند قویتر است.

آرون که در سال 1995 توسط «تاشر چند» توسعه یافت، یک سیستم اندیکاتور است که می‌تواند برای تعیین روند یا عدم روند یک سهم یا میزان قوی­­­‌بودن روند به­­ کار رود. "آرون" در زبان سانسکریت به معنای "نور اول سپیده دم" است و چند از زمانی آن را برای این اندیکاتور به­­ کار برد که برای نشان‌دادن شروع یک روند جدید طراحی شد.

اوسیلاتور آرون علامتی است که به­­ عنوان تفاوت بین آرون بالا و آرون پائین تعریف می‌شود. هر سه، یک پارامتر واحد را می‌گیرند که تعداد دوره‌های زمانی برای استفاده در محاسبه است. از آنجایی که آرون (بالا) و آرون (پایین) هر دو بین 0 تا 100+ در نوسان هستند، اوسیلاتور آرون از 100- تا 100+ با صفر به­­ عنوان خط متقاطع، در نوسان است.

آرون بالا برای یک مدت زمان فرضی از طریق تعیین مدت زمان (برمبنای درصد) سپری­­ شده بین شروع مدت زمانی و نقطه­­ ای که در آن، بالاترین نقطه بسته­­‌شدن در نقطه زمانی رخ داده است، محاسبه می­­‌شود. زمانی­­ که سهم درحال تنظیم بالاترین قیمت‌­­­های جدید برای یک دوره زمانی است، آرون بالا به 100 می‌­­رسد. چنانچه سهم طی دوره زمانی هر روز به قیمت پائین حرکت کند، آرون بالا صفر خواهد بود. آرون پائین کاملا برعکس محاسبه می­­­‌شود، به­­‌جای بالاهای جدید به دنبال پائین‌­­های جدید می­‌گردد.

"چند" ابراز می­­‌کند زمانی­­‌که آرون بالا و آرون پائین در مجاورت نزدیک به سمت پائین حرکت می­­‌کنند، علامت آن است که یک مرحله تثبیت در راه است و هیچ روند قوی مشهود نیست. وقتی آرون بالا به زیر 50 می‌­­رسد، نشان­­‌دهنده آن است که روند فعلی حرکت صعودی خود را از دست داده است. مقادیر بالای 70 روند قوی را در همان مسیری نشان می­­‌دهد­ که آرون بالا یا پائین در جریان است. مقادیر بالای 30 نشان می­­­­‌دهد که روند قوی در مسیر مخالف در جریان است. اوسیلاتور آرون زمانی نشان می­­‌دهد که یک روند صعودی درجریان است که اوسیلاتور، بالای صفر باشد و زمانی روند نزولی است که به زیر صفر برسد. هرچه اوسیلاتور از خط صفر دورتر باشد، روند قوی‌تر است.

نمودار نمونه

نمودار نمونه

پارامترها:

مدت (25) – تعداد میله‌­ها یا دوره زمانی برای محاسبه این پژوهش به کار رفت.

محاسبه

به ­­لحاظ فنی، فرمول برای آرون بالا این است:

 ((# دوره زمانی از زمان بالاترین قیمت طی آن زمان) - (# دوره زمانی))/(#دوره ها) ×100

برای مثال ترسیم یک خط آرون بالا با مدت 10 روز را در یک نمودار روزانه درنظر بگیرید. اگر بالاترین قیمت 10 روز گذشته، 6 روز پیش (4 روز از شروع دوره زمانی) رخ داده باشد، آرون بالا برای امروز برابر است با:

 ((10-6)/10) × 100 = 40

آرون پائین به شیوه ای کاملا برعکس محاسبه می­­­‌شود، یعنی به­­ جای بالاترین­­‌های جدید، به دنبال پائین­­‌ترین­­‌ها می‌­­گردد. زمانی که یک پائین جدید ایجاد می‌­­شود، آرون پائین برابر است با 100+ . برای هر دوره بعدی که بدون پائین جدید دیگر طی می‌­­شود، آرون پائین با مقدار برابر با (# دوره/ 1) به پائین حرکت می­­­‌کند.

فرمول برای آرون پائین به صورت زیر است:

((# دوره زمانی از زمان پائین­­‌ترین قیمت طی آن زمان) - (# دوره زمانی))/(#دوره ها) ×100

 در ادامه مثال بالا، اگر پائین‌­­ترین قیمت در همان مدت زمان 10 روزه، دیروز رخ داده باشد (مثلا در روز 9)، آرون پائین برای امروز 90 خواهد بود.

تفسیر

چند بیان می­­کند که زمانی که آرون بالا و آرون پائین در مجاورتی نزدیک به سمت پائین حرکت می­­‌کنند، نشان می­­‌دهد که مرحله تثبیت در راه است و روندی قوی مشهود نیست. زمانی که آرون بالا به زیر 50 می‌­­رسد، نشان می­­‌دهد که روند فعلی حرکت صعودی خود را از دست داده است. به همان صورت، زمانی که آرون پائین به زیر 50 می­­‌رسد، روند نزولی فعلی، حرکت خود را از دست می­­‌دهد. مقادیر بالای 70، روندی قوی را در همان مسیری نشان می­­‌دهند که آرون بالا یا پائین درجریان است.

برای اوسیلاتور آرون، مقدار مثبت نشان­­‌دهنده یک روند صعودی(یا روند آتی) و مقدار منفی نشان­­‌دهنده یک روند نزولی است. هرچه مقدار مطلق یک اوسیلاتور بالاتر باشد، نشان­­‌دهنده یک روند قویتر است.

از برخی جهات، آرون مشابه سیستم DMI وایلدر است (و اوسیلاتور آرون مشابه خط ADX وایلدر است). اما آرون به شیوه ای کاملا متفاوت به دست می‌­­آید. واگرایی‌­­ها بین این دو سیستم می‌­­تواند بسیار آموزنده باشد.