ورود/ثبت نام

سبدخرید شما خالی است!

درس ۳۶ : اندیکاتور DC یا کانال‌های دونچیان

درس ۳۶ : اندیکاتور DC یا کانال‌های دونچیان

در این درس، توضیحاتی را درباره‌ی اندیکاتور کانال‌های دونچیان یا DC ارائه می‌دهیم.

اندیکاتور DC یا کانال‌های دونچیان

نوع اندیکاتور: هم‌پوشان یا overlay

کانال‌های دونچیان (DC یا Donchian channels) اندیکاتورهای کانال قیمت هستند. با این‌که کاربرد این اندیکاتور عمدتا برای بازار آتی کالا است، از این کانال‌ها به طور گسترده برای شناسایی انفجارهای کوتاه‌مدت بازار و روندهای بلندمدت در بازار فارکس نیز استفاده می‌شود.

این اندیکاتور که توسط ریچارد دونچیان، پدر موفقیت در پیگیری روند، ابداع شد، حاوی نوسانات ارزی اساسی است و به دنبال یافتن نقاط ورود سودآور در شروع یک روند جدید از طریق نفوذ به باند پایینی یا بالایی است. 

این اندیکاتور که بر اساس یک میانگین متحرک دوره‌ای کار می‌کند (و از این رو، گاهی اوقات به آن اندیکاتور میانگین متحرک نیز گفته می‌شود)، باندها یا نوارهایی را نیز ایجاد می‌کند که نشان‌دهنده‌ی بالاترین سقف و پایین‌ترین کف هستند.

  • وقتی قیمت‌ به بالای کانال دونچیان نزدیک می‌شود، باید به صورت لانگ بخرید و پوزیشن‌های شورت را پوشش دهید.
  • وقتی قیمت به پایین کانال دونچیان نزدیک می‌شود، باید به صورت شورت بفروشید و پوزیشن‌های لانگ را نقد کنید.

اندیکاتور کانال دونچیان به دنبال شناسایی سقف‌ها و کف‌ها نیست، بلکه فقط به دنبال روندها است. شاید بهتر باشد معامله‌گرانِ روند دوره‌ی استاندارد را از ۴ هفته به ۸ هفته افزایش دهند و منتظر سیگنال‌های مربوط به روندهای قابل توجه باشند؛ برخی دیگر نیز ممکن است با هدف نقد کردن و خروج از معامله، این دوره‌ را به دوره‌های حساس ۱ یا ۲ هفته‌ای کاهش دهند.

نمونه‌ی نمودار

اندیکاتور کانال دونچیان

پارامترها

  • Period یا دوره (۲۰) - دوره به زمان تعیین ارقام کانال اطلاق می‌شود.

اندیکاتور مرتبط

  • عرض کانال دونچیان