ورود/ثبت نام

سبدخرید شما خالی است!

درس ۵۰ : نوسان ضمنی

درس ۵۰ : نوسان ضمنی

پس از مطالعه‌ی این درس، اطلاعات مفیدی را درباره‌ی نوسان ضمنی بازار به دست می‌آورید.

نوسان ضمنی (Implied Volatility)

نوع اندیکاتور: مستقل

درک مفهوم نوسان ضمنی نسبتا آسان است، ولی پیش‌بینی آن سخت است. نوسان ضمنی با تغییر احساسات معامله‌گران تغییر می‌کند، و نسبت به محیط کلی بازار بسیار حساس است. وقتی معامله‌گران نگران برخی ریسک‌ها هستند یا بسیار هراس دارند (قراردادهای اختیار معامله دچار حباب شده‌ باشند و قیمت آن‌ها از ارزش واقعی‌شان بیش‌تر شده باشد) نوسان ضمنی معمولا افزایش می‌یابد. و هنگامی که سرمایه‌گذاران بیش از حد اعتماد به نفس دارند (قراردادهای اختیار معامله کم‌تر از حد واقعی ارزش‌گذاری شده باشند) نوسان ضمنی کاهش خواهد یافت. قانون کلی این است که وقتی اختیارات معامله کم ارزش می‌شوند (یعنی با قیمت کم‌تری می‌توانید آن‌ها را دریافت کنید) اقدام به خرید کنید و وقتی ارزش‌شان بیش‌تر شود (یعنی بتوانید حق امتیاز بیش‌تری دریافت کنید) اقدام به فروش کنید.

از لحاظ ریاضی، نوسان عبارت است از انحراف معیار سالانه‌ی بازده‌ی سرمایه‌گذاری؛ به این معنی که اگر قیمت کنونی را در مرکز یک منحنی زنگوله‌ای قرار دهید، احتمال این‌که قیمت‌ها با یک انحراف معیار در یکی از دو طرف قیمت کنونی باقی بمانند، ۶۷ درصد است. به عبارت دیگر، شانس این‌که بازار در طول یک دوره‌ی یک ساله، در محدوده‌ی قیمتِ محاسبه‌شده باقی بماند، ۶۷ درصد یا بیش‌تر است.

برای مثال، فرض می‌کنیم ذرت در حال حاضر با قیمت ۵۰۰ دلار، با یک نوسان ۲۰ درصدی، معامله می‌شود. ۶۷ درصد احتمال دارد قیمت ذرت در طول یک دوره‌ی یک ساله، در محدوده‌ی ۲۰ درصد پایین‌تر از قیمت کنونی (یعنی ۴۰۰ دلار) تا ۲۰ درصد بالاتر از قیمت کنونی (یعنی ۶۰۰ دلار) باقی بماند. بر همین اساس، فروشندگان اختیار معامله می‌توانند حق امتیازی را که می‌خواهند بابت فروش اختیار خرید و فروش ذرت دریافت کنند، محاسبه کنند. هر چه نوسان بالاتر باشد، احتمال آن‌که تا پیش از انقضای معامله به «قیمت اعمال» رسیده باشیم، افزایش می‌یابد، بنابراین، فروشندگان حق امتیاز بیش‌تری را طلب خواهند کرد. هر چه نوسان کم‌تر باشد، احتمال آن‌که تا پیش از انقضای معامله به قیمت اعمال رسیده باشیم، کاهش می‌یابد، و بنابراین، فروشندگان بابت ریسکی که برای انتشار اوراق اختیار معامله به جان می‌خرند، حق امتیازی کم‌تری طلب خواهند کرد.

معمولا، کاهش قیمت با افزایش نوسان در ارتباط است. با وجود این، بازارهای داغ و شلوغ هم دارای نوسان بالا هستند.

نوسان ضمنی فقط بر قراردادهای کالایی اعمال می‌شود، و برای نمودارهای روزانه قابل استفاده نیست.

نمونه‌ی نمودار

نوسان ضمنی