ورود/ثبت نام

سبدخرید شما خالی است!

درس ۵۸ :‌ اندیکاتور شاخص توده

درس ۵۸ :‌ اندیکاتور شاخص توده

در این درس، توضیحاتی درباره‌ی اندیکاتور شاخص توده، و تفسیر و سیگنال‌های مربوط به آن ارائه می‌کنیم.

اندیکاتور شاخص توده (Mass Index)

نوع اندیکاتور: مستقل (صفحه‌ی جدید)

نوع نمودار: نمودارهای تکنیکال و تعاملی

شاخص توده یک اسیلاتور محدوده (range oscillator) است که از تغییرات قیمت معاملاتی روزانه استفاده و پیش‌بینی‌های منحصر به فردی را در خصوص بازگشت‌های بازار ارائه می‌کند - ویژگی که سایر اندیکاتورها از آن بی‌بهره هستند.

نگاه کلی

شاخص توده که توسط دونالد دورسی ابداع شد، برای ایجاد سیگنال مربوط به بازگشت قریب‌الوقوعِ روند کاربرد دارد. این شاخص مجموع متحرک ۲۵ روزه‌ای از دو میانگین متحرک است. میانگین متحرک اول میانگین متحرک هموار نمایی مربوط به قیمت پایانی روزانه و دومین میانگین متحرک نیز همان میانگین اول است که برای دومین بار هموار می‌شود. مقادیر بالای ۲۵ نشان‌دهنده‌ی یک محدوده‌ی در حال گسترش، و مقادیر زیر ۲۵ نشان‌دهنده‌ی یک محدوده‌ی در حال کوچک شدن هستند.

نمونه‌ی نمودار

 اندیکاتور شاخص توده

تفسیر

شاخص توده برای شناسایی بازگشت‌ها در روند بازار طراحی شده است؛ و این کار را از طریق اندازه‌گیری میزان گسترده شدن و باریک شدن محدوده‌ی میانگین بین قیمت‌های سقف و کف انجام می‌دهد. با گسترش این محدوده، شاخص توده افزایش، و با کاهش این محدوده، شاخص توده کاهش می‌یابد.

مهم‌ترین الگویی که باید به آن دقت کنید، «برآمدگی معکوس یا بازگشتی (reversal bulge» نام دارد. این الگو هنگامی ایجاد می‌شود که یک شاخص توده‌ی ۲۵ روزه به بالای عدد ۲۷ برود و متعاقبا، زیر ۲۶.۵ سقوط کند. وقتی شاخص توده زیر ۲۶.۵ برود، احتمال بازگشت قیمت وجود خواهد داشت. جهت کلی حرکت قیمت نیز در این میان اهمیت ندارد.

برای تشخیص این‌که آیا الگوی برآمدگی معکوس نشان‌دهنده‌ی سیگنال «خرید‌» است یا «فروش‌،‌‌» معمولا از یک میانگین متحرک نمایی ۹ روزه استفاده می‌کنیم. اگر این میانگین متحرک نیز روند را معکوس کند، می‌تواند پیش‌بینی‌مان را تایید کند.

سیگنال‌ها

وقتی خط شاخص توده الگوهای زیر را نشان دهد، سیگنال به وجود می‌آید:

  • از سطح ۲۷ بالاتر برود، و
  • سپس، ۲۶.۵ را قطع کند و به پایین آن برود، و یک برآمدگی در بالای این سطوح ایجاد کند.

با استفاده از سایر اندیکاتورها نظیر میانگین‌های متحرک و الگوهای شکست از فاز ازدحام (congestive phases - وقتی عرضه و تقاضا در بازار برابر می‌شود و قیمت حرکات چندانی از خود نشان نمی‌دهد) معمولا می‌توان سیگنال شاخص توده را تایید کرد.