ورود/ثبت نام

سبدخرید شما خالی است!

درس ۶۰ : مومنتوم

درس ۶۰ : مومنتوم

در این درس، اطلاعات مفیدی را درباره‌ی مومنتوم، پارامترها، و نحوه‌ی محاسبه‌‌ی آن در اختیارتان قرار می‌دهیم.

مومنتوم (Momentum)

نوع اندیکاتور: مستقل

اندیکاتور مومنتوم بر تغییر قیمت‌ها نظارت می‌کند. این اندیکاتور به شما می‌گوید آیا قیمت‌ها با یک نرخ افزایشی در حال افزایش هستند یا با یک نرخ کاهشی رو به کاهش. آیا روند بازار در حال تغییر است؟ آیا بازار دچار اشباع خرید یا اشباع فروش شده است؟ مومنتوم احتمالا در تشخیص این وضعیت‌های بازار به شما کمک می‌کند.

این اندیکاتور نیروی حرکتی یا تکانه‌ای - یا به زبان انگلیسی، momentum - را از طریق محاسبه‌ی اختلاف مداوم میان قیمت‌ها در فواصل زمانی ثابت حساب می‌کند. این تفاوت می‌تواند یک رقم منفی یا یک رقم مثبت باشد. این اندیکاتور تفاوت‌ها را در محدوده‌ی یک خط صفر به نمایش می‌گذارد. وقتی مومنتوم بالای خط صفر قرار داشته و در حال افزایش باشد، به این معنی است که قیمت‌ها با یک نرخ افزایشی رو به افزایش هستند. اگر مومنتوم بالای خط صفر باشد ولی در حال کاهش، قیمت‌ها هم‌چنان افزایش می‌یابند، ولی با یک نرخ کاهشی.

وقتی مومنتوم به زیر خط صفر برود، عکس بالا اتفاق می‌افتد. اگر مومنتوم زیر خط صفر در حال سقوط باشد، قیمت‌ها با یک نرخ افزایشی در حال کاهش خواهند بود. وقتی مومنتوم در زیر خط صفر در حال افزایش باشد، به این معنی است که قیمت‌ها هم‌چنان در حال سقوط هستند، ولی با یک نرخ کاهشی.  

قانون معاملاتی معمول و ساده‌ای درباره‌ی مومنتوم وجود دارد. وقتی خط مومنتوم خط صفر را از پایین قطع کند و به بالای آن برود، اقدام به خرید کنید. وقتی خط مومنتوم خط صفر را از بالا قطع کند و به زیر آن برود، اقدام به فروش کنید. احتمال دیگر این است که باندهایی در دو حد بیشینه و کمینه‌ی خط مومنتوم ایجاد شوند. وقتی این اندیکاتور وارد هر یک از این دو ناحیه شود، پوزیشن‌های‌تان را آغاز کنید یا آن‌ها را تغییر دهید. هم‌چنین، می‌توانید این قانون را این‌گونه اصلاح کنید: فقط وقتی وارد یک پوزیشن شوید که اندیکاتور به ناحیه‌ی اشباع خرید یا اشباع فروش برسد، و سپس از آن خارج شود.

هنگام افزودن مومنتوم به یک نمودار تعاملی، این گزینه را در اختیار دارید که میانگین متحرک حاصل از این اندیکاتور را نیز رسم کنید.   

مومنتوم

پارامترها

  • Period یا دوره (۱۰) - تعداد دوره‌های مورد استفاده در محاسبه. باید مقداری را در نظر بگیرید که مناسب نیازها و روش‌های معاملاتی‌تان باشند. برخی از کارشناسان معتقدند، طول اندیکاتور مومنتوم باید هم اندازه‌ی چرخه‌ی قیمت معمول باشد. بهترین راه این است که طول‌های مختلف را امتحان کنید تا به بهترین موردی دست یابید که مناسب کالای خاصی باشد که در حال معامله‌ی آن هستید.
  • Movement یا حرکت (۲۰) - تعداد دوره‌های مورد استفاده در محاسبه‌ی میانگین متحرک اختیاری در نتایج مومنتوم (صرفا نمودارهای تعاملی)

محاسبه

فرمول کلی محاسبه‌ی مومنتوم به ترتیب زیر است:

MOMt = Pi - Pi-n

  • MOMt = اندیکاتور مومنتوم برای دوره‌ی کنونی
  • Pi = قیمت دوره‌ی i
  • Pi-n = قیمت در n دوره‌ی قبل
  • n = تعداد دوره‌ها یا طول مشخص‌‌شده

فرض کنید، قیمت کنونی ۷۴۷۰ باشد. در این مثال، به بررسی اندیکاتور مومنتوم با استفاده از طول مدتی متشکل از ۱۰ دوره‌ی معاملاتی می‌پردازیم. قیمت در ۱۰ دوره‌ی قبل ۷۴۰۰ بود. بنابراین،

۷۰+ = ۷۴۰۰ - ۷۴۷۰ = MOM

مقدار مومنتوم می‌تواند محدوده‌ی بسیار گسترده‌ای داشته باشد. این مقدار تابعی از طول انتخاب‌شده برای مومنتوم و نوسان قرارداد آتی پایه است. از این رو، این مقدار در محدوده‌ی خط صفر می‌تواند نوسان بسیار گسترده و شدیدی داشته باشد.