ورود/ثبت نام

سبدخرید شما خالی است!

درس ۸۸ : شاخص حجم مثبت

درس ۸۸ : شاخص حجم مثبت

در این درس، به بررسی شاخص حجم مثبت، کاربردها، نحوه‌ی محاسبه، و پارامترهای آن می‌پردازیم.

شاخص حجم مثبت (Positive Volume Index)

نوع اندیکاتور: مستقل

شاخص حجم مثبت (PVI) توسط نورمن فوسباک ابداع شد؛ این اندیکاتور معمولا به همراه شاخص حجم منفی (NVI) و با هدف شناسایی بازارهای گاوی یا خرسی به کار می‌رود.

شاخص حجم مثبت (PVI) بر اساس حرکات قیمت در دوره‌هایی محاسبه می‌شود که حجم معاملات افزایش می‌یابد. این‌طور گفته می‌شود که دوره‌هایی با حجم بالا معمولا توسط معامله‌گران ناآگاه هدایت می‌شوند؛ بنابراین، PVI به منظور ردیابی حرکات قیمتی به کار گرفته می‌شود که تحت تاثیر معاملات افراد ناآگاه و بی‌تجربه قرار دارند.

اگر شاخص حجم مثبتْ میانگین متحرک ۲۵۵ روزه‌ی خود را به سمت پایین قطع کند، بازار خرسی یا نزولی تلقی می‌شود. برای این اندیکاتور فقط یک پارامتر ورودی نیاز است، و آن تعداد دوره‌های مورد نیاز برای محاسبه‌ی خط سیگنال (میانگین متحرک PVI) است.

نمونه‌ای از این نمودار

شاخص حجم مثبت

کاربرد

تفسیر شاخص حجم مثبت (PVI) بر این فرض استوار است که در روزهایی با حجم معاملات بالا، جمعیت زیادی از سرمایه‌گذاران ناآگاه و پیرو جمع در بازار هستند. از سویی دیگر، در روزهایی که حجم معاملات پایین است، «پول هوشمند‌» یا سرمایه‌ی معامله‌گران باتجربه و موفق وارد بازار می‌شود. به این ترتیب، PVI می‌تواند فعالیت «پول نه چندان هوشمند‌» را نشان دهد.

از PVI می‌توان برای نشان دادن بازار گاوی یا صعودی استفاده کرد؛ وقتی PVI در بالای میانگین متحرک یک ساله‌ی خود قرار می‌گیرد، نشانه‌ای از بازار صعودی را به همراه دارد؛ از سویی دیگر، وقتی پایین میانگین متحرک یک ساله‌ی خود قرار بگیرد، یعنی بازار خرسی یا نزولی بوده است.

شاخص حجم مثبت، به دلیل ماهیت داده‌های‌اش، در حال حاضر برای نمودارهای میان‌روز کاربرد ندارد.

شاخص حجم مثبت معمولا در کنار یک میانگین متحرک ۲۵۵ روزه‌ بر روی نمودار قرار می‌گیرد:

  • وقتی این شاخص به بالای میانگین متحرک برود، معامله‌گران ناآگاه (عموم مردم) معمولا در حال خرید بوده‌اند، و ممکن است قیمت‌ها هم‌چنان رشد داشته باشند.
  • وقتی این شاخص به سمت پایین میانگین متحرک برود ، معامله‌گران ناآگاه معمولا در حال فروش بوده‌اند، و احتمال کاهش قیمت‌ها وجود دارد.

محاسبه

اگر حجم امروز بیش‌تر از حجم دیروز باشد، آن‌گاه:

(PVI دیروز + (قیمت پایانی دیروز / (قیمت پایانی دیروز - قیمت پایانی امروز))) + PVI دیروز = PVI

اگر حجم امروز کم‌تر از یا مساوی حجم دیروز باشد، آن‌گاه:

PVI دیروز = PVI

از آن‌جا که افزایش قیمت‌ها معمولا با افزایش حجم در ارتباط است، PVI معمولا روندی صعودی دارد.

پارامترها

تنظیمات پیش‌فرض برای شاخص حجم مثبت (میانگین متحرک نمایی) ۲۵۵ روز است.  

  • Period یا دوره (۲۵۵): تعداد ستون‌ها یا دوره‌ها.