بک لایت تلویزیون چیست؟

منبع : https://khedmatazma.com

بک لایت تلویزیون چیست؟

بک لایت تلویزیون در واقع به منبع نوری که روی پنل تلویزیون تعبیه شده تا تصویر ایجاد شود؛ می‌گویند. حال در ادامه بیشتر به موضوع بک لایت تلویزیون، نحوه تعمیر بک لایت تلویزیون، هزینه تعمیر تلویزیون در این شرایط و همچنین عمر بک لایت تلویزیون و ... شرح خواهیم داد. پس در ادامه برای آشنایی بیشتر با بک لایت تلویزیون این مطلب از مجله خدمت از ما را از دست ندهید.

 

بک لایت تلویزیون چیست؟

چند سالی است که با تولید تلویزیون‌های LCD و بعد از آن، تلویزیون‌های LED، بک لایت‌ها تبدیل به اصلی‌ترین قطعات تلویزیون شدند. چرا که بدون بک لایت تلویزیون هیچ تصویری قابل روئت نیست. و همانطور که در مقدمه اول خواندید؛ تصویر ایجاد شده روی پنل دستگاه، برای اینکه توسط شما قبل مشاهده باشد نیازمند به یک منبع نور است، به این نور پس زمینه در تلویزیون، بک لایت می‌گویند.

بک لایت تلویزیون، یکی از اصلی ترین قطعات تلویزیون

قبل از بک لایت تلویزیون، در تلویزیون‌های LCD، از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌شد. ولی مشکل آن‌ها این بود که لامپ‌های فلورسنت از توان مصرفی بالایی برخوردارند و حرارت زیادی در نتیجه ی کارکردشان ایجاد می‌شود به همین دلیل استهلاک پذیری بیشتری نسبت به سایر قطعات داشت.نمونه‌های رفع ایرادات در این مدل قطعات در تعمیر تلویزیون پلاسما و موارد مشابه آن دیده می‌شود.

حال در این چند سال بک لایت ال ای دی جای این لامپ‌ها گرفته و بسیار سودمند شده اند. با آمدن تکنولوژی‌های جدید از (LED ) ال ای دی استفاده می شود که هم قیمت پایین تری نسبت به قبل داراست و هم کیفیت بالاتری را دارد .مصرف انرژی کمتری دارد در نتیجه گرمای کمتری نیز دارد . فضای کمتری را می‌گیرد.بنابراین یکی از خدمات تعمیر تلویزیون ایکس ویژن، نسل جدید تعمیر تلویزیون سونی، عیب یابی و تعمیر تلویزیون شارپ و سایر برندها عیب یابی و رفع ایرادات بک لایت است.

همان اندازه که فراهم کردن شرایط برقراری ارتباط وسایل جانبی مثل اتصال گوشی به تلویزیون قدیمی یا برقراری اتصال لپ تاپ به تلویزیون و همین طور ایجاد امکانات پخش زیرنویس در تلویزیون و شناخت نحوه اتصال سینما خانگی به تلویزیون اهمیت داشته توجه کافی به وضعیت قطعات و نحوه عملکرد آن‌ها امری ضروری و مهم است. 

 

نحوه قرارگیری بک لایت تلویزیون چگونه است؟

نحوه قرارگیری لامپ‌های LED یا همان بک لایت تلویزیون ال ای دی، یا به این صورت است که در فاصله‌های مشخص، پشت پنل قرار می‌گیرند تا پنل مستقیما در معرض نور باشد و یا اینکه در لبه‌ها به صورت ردیفی و فشرده قرار می‌گیرند تا از طریق شکست نور انعکاس شده از بک لایت تلویزیون، به پنل نور برسد که این مورد غالبا برای تلویزیون‌هایی با ضخامت کمتر کاربرد دارد.

 

بک لایت تلویزیون

 

آموزش روش‌های تشخیص خرابی و تعمیر بک لایت تلویزیون

با توجه به اینکه وظیفه اصلی بک لایت تلویزیون، ایجاد تصویر است، پس اگر زمانی مشاهده کردید که تلویزیون شما صدا دارد اما تصویر ندارد و یا اینکه قسمتی از صفحه نمایش تیره است، می‌توان متوجه شد که بک لایت تلویزیون خراب شده است.

در واقع برای تست خرابی بک لایت تلویزیون در حالت اول، می‌تواند با چراغ قوه از نزدیک صفحه نمایش بررسی کنید، اگر بک لایت خراب شده باشد، مشخص می‌شود که تصویر وجود دارد و فقط نور پس زمینه وجود ندارد.

به طور کلی عوامل زیر نشان از خرابی بک لایت تلویزیون شما است.

  • صدای تلویزیون پخش می‌شود، ولی تصویر نمایش داده نمی‌شود. نقطه مقابل (علت قطع شدن صدای گیرنده دیجیتال)
  • روشنایی نور در قسمتی از تصویر کمتر است.
  • پس از روشن کردن تلویزیون یک لحظه لوگوی تی وی نمایش داده می‌شود و بعد صفحه تاریک می‌شود.
  • قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون و یا به اصطلاح پرپر زدن یا چشمک زدن تصویر تلویزیون و در نهایت چشمک زدن چراغ تلویزیون
  • ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون
  • ایجاد نقاط تاریک در تصویر تلویزیون مشابه (علت پیدا شدن خطوط افقی روی صفحه تلویزیون)

 

تعمیر بک لایت تلویزیون از کجا شروع می‌شود؟

برای اینکه یک تعمیرکار بتواند به تعمیر بک لایت تلویزیون بپردازد، در ابتدا، باید بتواند بک لایت و مشکلات مربوط به آن را به خوبی شناسایی کند باید در گام اول بداند که کارایی بک لایت دقیقا چیست و با چه هدفی در دستگاه تعبیه شده است و چه مسئولیت‌هایی بر عهده دارد و همچنین روش‌های تست آن چگونه است، و بک لایت کجای تلویزیون قرار دارند.

همچنین تعمیرکار بک لایت تلویزیون باید بداند که چه عواملی باعث خرابی بک لایت تلویزیون می‌شود سپس به سراغ تعمیرات بک لایت تلویزیون برود.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون چگونه است؟

مراحل تعمیر بک لایت تلویزیون، شامل تعویض لامپ‌های خراب و نیمه خراب و انجام اصلاحیه برد پاور یا تعمیر برد تلویزیون (بخش تغذیه بک لایت) است. اصلاحیه بک لایت تلویزیون هم باعث می‌شود میزان ولتاژ بک لایت حدود 10% کاهش پیدا کند و از فشار روی لامپ‌های ال ای دی اندکی کاسته شود. این قطعه هم به نوبه خودش بسیار اهمیت دارد و باید در حین تعمیر بک لایت تلویزیون چک شود.

در حین انجام تعمیر بک لایت تلویزیون در مواردی مثل تعمیر تلویزیون صنام، عیب یابی و تعمیر تلویزیون هایسنس، بررسی و تعمیرات تلویزیون پروجکشن،خطایابی و تعمیرات تلویزیون توشیبا و دیگر برندها به این نکته توجه کنید که میزان نور بک لایت در تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی قابل تنظیم است و باید بر اساس نور محیط تنظیم شود اما بدلیل بهبود تصویر تلویزیون در حالت حداکثری، این نور معمولا در حالت 100% مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی اگر لامپ‌ها معیوب شده باشند، ابتدا باید بخش ماژور و صفحات پولاریزه برداشته شود و سپس لامپه ای خراب را شناسایی و جایگزین شود که البته برداشتن صفحه ماژور بخاطر ضخامت پایین و خطر شکستن حساسیت بالایی دارد و به همین دلیل اکثر نمایندگی‌های تعمیرات تلویزیون به جای تعمیر بخش معیوب اقدام به تعویض کامل پنل تلویزیون می‌کنند که هزینه بسیار بالایی را می‌طلبد.

برای اقدام سریع تعمیر بک لایت و جلوگیری از پرداخت هزینه‌های بالا اشراف کامل به جدول عیب یابی تلویزیون سونی و شناخت دقیق مشکلات تلویزیون اسنوا و همین طور خطایابی و بررسی مشکلات تلویزیون دوو در هنگام بروز خرابی در این قطعه همانند سایر برندها از امری تاثیرگذار است.

 اگر برای تعمیر بک لایت تلویزیون به کمک یک فرد خبره و با مهار بالا نیاز دارید، روی متخصصین فعال در خدمت از ما حساب کنید. دقت داشته باشید که تعمیر بک لایت تلویزیون، مهارت و دانش خودش را می‌طلبد.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

سری تلویزیون‌های ال جی مدل LA , LB , LN , L Y , LF مدل‌هایی هستند که دارای بک لایت شاخه ای هستند. ایراد بک لایت در این مدل‌ها به صورت اپیدمی اتفاق می افتد. رخ میدهد. متاسفانه به دلیل اینکه لامپ‌های ال ای دی در بک لایت تلویزیون ال جی تک شاخه ای، به صورت سری چینش دارند؛ خرابی حتی یکی از لامپ‌ها باعث قطع شدن بک لایت تلویزیون و یا ایجاد اشکالاتی مانند قطع و وصل شدن نور بک لایت می شود.

حال به طور کلیاگر تعداد لامپ‌های خراب در یک لایت تلویزیون ال جی در این مدل‌ها، کمتر از یک چهارم کل باشد. میتوان اقدام به تعمیر بک لایت نمود. اما اگر تعداد لامپ‌های خراب بیشتر باشد و یا اینکه عموم لامپ‌ها مستهلک باشند، بهترین راه تعمیر بک لایت تلویزیون، تعویض بک لایت است.

تعمیر بک لایت ال ای دی تلویزیون سامسونگ

تعمیرات بک لایت تلویزیون سامسونگ،در صورتی که لامپ‌های ال ای دی خراب شده باشند ابتدا باید بخش ماژور و صفحات پولاریزه برداشته شود. در مرحله بعد لامپه ای معیوب شناسایی شده و لامپ‌های سالمی جایگزین آنها می‌شود. به این نکته توجه کنید که در تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ به دلیل برداشته شدن صفحه ماژور و ضخامت پایین این بخش، احتمال شکستگی پنل تلویزیون سامسونگ وجود دارد. به همین دلیل در غالب مراکز تعمیر عمدتاً از تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ صرف نظر کرده و به سراغ تعویض آنها می روند.

یکی از مراحل تعمیر تلویزیون آبخورده در شرایط احتمال آسیب دیدگی پنل بررسی بک لایت است. بنابراین در کنار آسیب مستقیم به این قطعه در حین بررسی دیگر ایرادات در روند تعمیر تلویزیون ال جی یا بررسی عیب یابی تلویزیون سامسونگ و تشخیص علت خرابی و عیب یابی تلویزیون پاناسونیک سایر برندها باید به آن توجه داشت. 

 

راه‌های پیشگیری از خرابی و بالا بردن طول عمر بک لایت تلویزیون

  • در منوی تنظیمات تی وی هرگز نور تصویر و روشنایی را روی 100 قرار ندهید.
  • همیشه میزان استاندارد نور و روشنایی را بین 70 تا 80 تنظیم کنید.
  • این تنظیمات را بر روی هر خروجی تصویر مانند HDMI1 و HDMI2 انجام دهید.
  • هرگز تلویزیون را به صورت مداوم روشن نگذارید.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون در منزل

اولین بخش مجموعه اقدامات تعمیر بک لایت تلویزیون در خدمت از ما، مشاوره و عیب یابی دستگاه در محل مشتری است. در واقع در این میان می‌توان به طور دقیق از هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون مطلع شد. سپس بعد از مشخص شدن دستمزد و هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون توسط تعمیرکار، تکنسین در منزل شما، برای تعمیر بک لایت تلویزیون دست به کار می‌شود.

پس اگر مشکلات و خرابی‌هایی مربوط به تصویر تلویزیون مشاهده می‌کنید، به راحتی خدمات تعمیر تلویزیون را درخواست دهید؛ تا تکنسین‌های زیادی را به شما معرفی کنیم و پس از آن، خودتان یکی از آنها را برگزینید.

 منبع : https://khedmatazma.com


مطالب پر بازدید