مهمترین دلایل خرابی پنل تلویزیون چیست؟

منبع : https://khedmatazma.com

مهمترین دلایل خرابی پنل تلویزیون چیست؟

عیب یابی پنل تلویزیون

تمامی وسایل برقی خانگی پس‌ از گذشت زمان دچار مشکلاتی می‌شوند. تلوزیون نیز یکی از وسایل خانگی بوده که بسیار حساس می‌باشد و از حساس‌ترین قسمت‌ها آن برد تلویزیون و صفحه نمایش آن است که بیشترین خرابی را دارند. برای جلوگیری از خرابی تلویزیون می‌توان از آن مراقبت کرد ولی باز هم امکان خرابی تلویزیون وجود دارد. این مطلب را با توجه به بیشترین خرابی‌های ایجاد شده برای مشتریان "خدمت از ما" تهیه کرده ایم.

 

قیمت پنل تلویزیون چیست

 

امروزه عیب یابی تلویزیون سامسونگ، ال جی و سایر برندها در راستای تشخیص سریع مشکلات و رفع آن‌ها قبل از ریشه دار شدن و آسیب رساندن به قسمت‌های اصلی تلویزیون و افزایش هزینه تعمیر صورت می‌گیرد. تلوزیون شما نیز اگر مشکلاتی مانند موارد زیر دارد می‌توانید با مطالعه آن‌ها راه حل تعمیر تلوزیون خود را متوجه شوید.

1- تلویزیون صدا دارد و تصویر ندارد

پاسخ:

اصولا زمانی که این مشکل به وجود می‌آید بک لایت تلویزیون با اختلال رو به رو شده و درست عمل نمی‌کند به این معنی که نوری از پشت پنل ساطح نمی‌شود که تصویر را روشن کند در این موارد اگر به صفحه نزدیک شویم متوجه می‌شویم که تصویر بسیار تاریک وجود دارد، این مشکل می‌تواند به دلیل اختلال در عملکرد خود بک لایت و یا قسمت‌های مرتبط به وجود آمده باشد و احتمال دارد دستگاهی با چنین مشکلی را بتوان در منزل تعمیر کرد.

علت قطع شدن صدای گیرنده دیجیتال و مشکلات مشابه را می‌توان با در این موارد جستجو و رفع کرد. 

 

2- خط عمودی روی صفحه دستگاه نمایش داده می‌شود

پاسخ:

الف: دلایل متفاوتی می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی شود از قبیل ضربه خوردگی پنل و یا ایجاد مشکل در برد تیکان و یا فلت‌های ارتباط دهنده.

در بیشتر مواقع، اگر خط ایجاد شده به صورت سراسری از بالاترین نقطه تا پایین‌ترین نقطه کشیده شده باشد علت را می‌توان در برد تیکان و فلت‌های ارتباطی یافت و اگر مشکل از پنل اصلی نباشد و مشکل در قسمت‌های یاد شده باشد، هزینه‌های تعمیر به شدت کاهش میابد.

 

عکس پنل تلویزیون

 

ب: اگر خط تمام صفحه را در بر نگرفته باشد (به عنوان مثال یک خط چند سانتی متری در مرکز تصویر و یا از بالاترین نقطه تا مرکز تصویر) باید گفت مشکل اصلی را می‌توان در پنل یافت که به دلیل نوع ساختار پنل‌ها LED و LCD قابل تعمیر نیست و باید کل پنل تعویض شود.

در نهایت باید گفت در رابطه با این مشکلات قطعا بهتر است دستگاه توسط کارشناس فنی بازدید شود و ایرادیابی دقیق صورت بگیرد. شما می‌توانید از طریق خدمت از ما اقدام به تعمیر دستگاه خود کنید.

 

3- قسمتی از تصویر تیره شده است

پاسخ:

اگر صفحه ضربه نخورده باشد این مشکل می‌تواند مربوط به بک لایت باشد، که با خاموش شدن قسمتی از LED BAR مشکل به این شکل مشاهده می‌شود که در صورت وجود قطعات مورد نیاز قابل تعمیر است ولی اگر بر اثر ضربه خوردگی باشد احتمال نیاز به تعویض تمام پنل وجود دارد که هزینه‌ی بالایی دارد در نهایت توصیه می‌شود توسط کارشناس فنی بازدید شود.

 

4- صفحه تلویزیون آب خورده است

پاسخ:

در صورت نفوذ مایعات در پنل (آب،اسپری شیشه شور و …) دستگاه با مشکلات مختلفی در نمایش تصویر رو به رو می‌شود از این جمله این مشکلات می‌توان به (خط روی تصویر، تیره شدن قسمتی از تصویر و یا دو تکه شدن تصویر) اشاره کرد، دلیل به وجود آمدن چنین مشکلاتی ایجاد یک اتصال کوتاه و یا هر نوع اتصالی در برد TCONو یا فلت‌های ارتباط دهنده است.

 

فروش پنل تلویزیون led

 

اصولا این مشکل در صورت موجود بودن قطعات مورد نیاز در محل معتبر بر طرف می‌شود. برای تعمیر می‌توانید در وبسایت خدمت از ما درخواست ثبت کنید.

 

5- یک رنگ غیر عادی به تمام صفحه اضافه شده است

پاسخ:

در صورت وجود و بروز چنین مشکلی نیاز به تعویض کامل پنل وجود دارد و تعمیر پذیر نیست. مشکل به وجود آمده را می‌توان در (Liquid) پنل یافت که از اجزای اصلی پنل به شمار می‌آید، هزینه تعمیر این مورد می‌تواند حتی بین ۸۰ الی ۹۰ درصد قیمت کل دستگاه باشد.

 

6- یک نقطه سفید در تصویر وجود دارد

پاسخ:

در برخی از موارد متوجه می‌شویم یک یا چند نقطه سفید و نورانی در تصویر وجود دارد باید بدانیم که در اینجا دستگاه در اصطلاح دچار پیکسل سوختگی شده است به این معنی که تمام اجزای مرتبط با هم برای اینکه پیکسل به نقطه‌ای تبدیل شود که رنگی باشد در ایجاد تصویر کمک کند درست عمل نمی‌کنند.

 

فروش پنل تلویزیون ال جی

 

در نتیجه پیکسل روشن می‌ماند و حالت نقطه سفید به خود می‌گیرد، باید دانست یه راهکار خاصی برای رفع این مشکل وجود ندارد مگر تعویض کامل پنل که بسیار هزینه‌بر است.

 

7- تصویر دوتایی شده است

پاسخ:

زمانی که تصویر دوتایی شده است و یا دچار اختلال و به هم ریختگی شده است، پنل اصلی با مشکل رو به رو شده است ولی احتمال وجود مشکل در بورد TCON نیز وجود دارد، در این مورد حتما جهت تعیین دقیق مشکل نیاز به بازدید توسط تکنسین وجود دارد.

 

8- صفحه (پنل) شکسته است

پاسخ:

هیچ راهکاری برای تعمیر وجود ندارد، و نیاز به تعویض کامل پنل وجود دارد که هزینه‌ای تا ۸۰ الی ۹۰ درصد قیمت کل دستگاه را دربر میگیرد.

 

قیمت پنل تلویزیون سامسونگ 48 اینچ

 

9- صفحه ضربه خورده است

پاسخ:

در صورت وارد شدن ضربه به صفحه و یا برخورد شی نوک تیز با صفحه مشکلاتی در تصویر به وجود می‌آید که تمام آن‌ها برای رفع شدن نیاز به تعویض کامل پنل دارد.از مشکلات به وجود آمده می‌توان به ایجاد خط روی تصویر – تیره شدن تصویر اشاره کرد.

 

10- قطع و وصل شدن لحظه ای صفحه نمایش تلویزیون

پاسخ:

این اتفاق در بیشتر موارد زمانی رخ می‌دهد که تلویزیون به دستگاه گیرینده دیجیتال و یا دستگاه‌های مشابه دیگری از طریق پورت HDMI متصل باشد.مشکلات پیش آمده در اتصال گوشی به تلویزیون قدیمی ،موارد اتصال لپ تاپ به تلویزیون و دیگر دستگاه‌های جانبی در این مورد دیده می‌شود. 

وقتی شما از یک وسیله برقی با توان بالا مانند: لباسشویی، آبمیوه‌گیری و یا لوازم مشابه که دارای موتور هستند در منزل استفاده می‌کنید به دلیل تولید نواسانات مغناطیسی، باعث ایجاد نویز در وسایل دیجیتال می‌شود. بنابراین بخشی از موارد تعمیر یخچال ال جی، عیب یابی و تعمیرات ماشین لباسشویی آبسال و سایر برندها در کنار خدماتی مثل تعویض تسمه ماشین لباسشویی، جلوگیری از آبریزی ماشین لباسشویی با رعایت اصول طریقه نصب شلنگ تخلیه لباسشویی با بررسی وضعیت برق و کابل‌های استفاده شده همراه است. 

همین نویز در لوازم دیجیتال، مانند تلویزیون، باعث بروز ایراداتی می‌شود که نمونه بارز آن قطع شدن لحظه‌ای تلویزیون، عدم شناسایی هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون و همین طور ایرادات بوجود در حین نحوه اتصال سینما خانگی به تلویزیون است. 

 

قیمت پنل تلویزیون سامسونگ 40 اینچ

 

این اتفاق بیشتر به دلیل استفاده از کابل‌های HDMI با کیفیت پایین رخ می‌دهد. زیرا کیفیت کابلی که مورد استفاده قرار گرفته پایین است و قابلیت نویز گیری ندارد. به همین دلیل نمی‌تواند در برابر نواسانات مغناطیسی به درستی کار کند و باعث ایجاد نویز در تصویر (قطع وصل شدن تصویر) می‌شود.

امروزه ایرادت متداول کابل‌های اتصالی تلویزیون منجر به تعبیه قابلیت‌هایی مثل کنترل تلویزیون با گوشی و همین طور نصب برنامه‌های مورد نیاز به واسطه اتصال تلویزیون به وای فای برای اجرای پخش زیرنویس در تلویزیون در نسل جدید تلویزیون‌ها شده است. 

به عنوان مثال اگر کابل برق را از کنار سیم تلفن عبور دهید باعث ایجاد نویز در هنگام مکالمه می‌شود و با اگر سیم برق از کنار سیم‌های آیفون تصویری عبور کرده باشد، تصویری بی کیفیت همراه با نویز مشاهده خواهید کرد.

 

جریان برق می‌تواند در لوازم دیجیتال مشکل ایجاد کند.

راه حل:

برای حل این مشکل در تلویزیون‌ها دو راه وجود دارد:
 اول اینکه مانند قدیم از کابل های AV  و یا سه فیش استفاده کنید که این روش زیاد جالب نیست و هم کیفیت تصویر پایین می‌آید. همچنین تصویر در هنگام استفاده از لوازم برقی دچار پرش و یا نویز می‌شود.

در روش دوم شما می‌توانید از یک کابل HDMI با کیفیت بالا و یا شیلد دارد استفاده کنید.توجه داشته باشید که کابل‌های HDMI که در بازار موجود است، تنوع زیادی دارند و حتما باید از نوع شیلد دار که قابلیت نویزگیری را دارند استفاده کنید.

نکته دیگر اینکه تا جایی که می‌توانید از کابل‌های کوتاه استفاده کنید و از رد شدن کابل HDMI از کنار کابل برق خودداری کنید.

 منبع : https://khedmatazma.com


مطالب پر بازدید