مقایسه انواع ال سی دی موجود در مانیتورها  IPS - VN - TN

فناوری های مانیتور متفاوتی وجود دارد که هر کدام به روش منحصر به فرد خود بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارند. هر فناوری پنل نقاط قوت و ضعف خود را دارد و انتخاب بهترین آنها معمولاً به استفاده و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. در این مقاله، تفاوت‌های اصلی بین سه نوع از رایج‌ترین نوع پنل‌های مورد استفاده امروزه را بررسی خواهیم کرد: IPS، VA و TN. ما جنبه‌های مختلف کیفیت تصویر و مدیریت حرکت را بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری آگاهانه خرید را دارید.

 

تفاوت بین IPS - VN - TN

تقریباً همه مانیتورها از پنل های LCD (نمایشگر کریستال مایع) استفاده می کنند که با نور پس زمینه LED روشن می شوند. سه نوع اصلی از پنل های LCD وجود دارد: سوئیچینگ در هواپیما (IPS)، تراز عمودی (VA) و نماتیک پیچ خورده (TN). ایده کلی هر نوع پانل یکسان است: کریستال های مایع به یک بار الکتریکی واکنش نشان می دهند و میزان نور اجازه عبور و رسیدن به هر یک از سه زیرپیکسل رنگی را کنترل می کنند. برای این مقاله، نگاهی به سه مانیتور گیمینگ با کارایی بالا خواهیم انداخت: LG 27GP950-B، Samsung Odyssey G7 LC32G75T و ASUS TUF Gaming VG258QM. ما چند جنبه از عملکرد آنها، از جمله کیفیت تصویر و کنترل حرکت را با هم مقایسه خواهیم کرد.

 

 IPS چیست ؟

LG 27GP950-B

IPS که مخفف in-plane-switching است، از جهت گیری کریستالی متفاوتی در مقایسه با VA و TN استفاده می کند. در حالی که TN و VA کریستال‌ها را می‌پیچانند، کریستال‌های IPS موازی با بستر شیشه‌ای هستند و در داخل صفحه زیرلایه می‌چرخند تا نور را از خود عبور دهند، مشابه شاتر دوربین. پنل‌های IPS بسیار رایج‌ترین پنل‌ها در مانیتورهای امروزی هستند.

 

 VA چیست ؟

LG 27GP950-B

Translation is too long to be saved
VA یا تراز عمودی، از کریستال های تراز عمودی استفاده می کند که برای عبور نور کج می شوند. در حالی که کریستال های IPS موازی با بستر شیشه ای هستند، کریستال های VA عمود بر بستر هستند. اگرچه پنل های VA به اندازه پنل های IPS برای نمایشگرها رایج نیستند، اما یکی از رایج ترین انتخاب ها برای تلویزیون ها هستند.

 

 TN چیست ؟

LG 27GP950-B

Translation is too long to be saved
TN یا نماتیک پیچ خورده اولین فناوری LCD در بازار بود. پانل های TN از کریستال های مایع تشکیل شده اند که بین دو فیلتر پلاریزه قرار گرفته اند. هنگامی که جریان الکتریکی اعمال می شود، کریستال ها می پیچند و به نور اجازه عبور می دهند. پانل های TN تا حد زیادی ارزان ترین هستند، اما آنها نیز کمی قدیمی هستند و آنقدرها هم رایج نیستند.

 

 تفاوت در چیست ؟

تعمیم عملکرد هر نوع LCD ممکن است سخت باشد. در بیشتر موارد، تفاوت بین هر نوع بسیار جزئی است، اما چند حوزه کلیدی وجود دارد که یک نوع به طور مداوم بهتر از بقیه است. ما در مورد ویژگی های اضافی یا عناصر طراحی صحبت نخواهیم کرد، زیرا اینها بسته به زمینه کلی بازار مانیتورهایی که به آنها نگاه می کنید متفاوت است. هر کدام مدل های رده بالا و پایین رده ای دارند و مجموعه ویژگی ها و عملکرد بر این اساس متفاوت است.

 

 کیفیت تصویر

اگرچه اکثر مانیتورهای امروزی بسیار خوب به نظر می رسند، اما بسته به نوع LCD مورد استفاده، تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. مهم ترین تفاوت بین پنل های LCD مختلف در نسبت کنتراست و زوایای دید آنها است، اما می تواند برخی از تفاوت های ظریف در سایر جنبه های کیفیت کلی تصویر وجود داشته باشد.

 

 کنتراست

 

 Native Contrast 1,194:1

Contrast - LG 27GP950-B

 LG 27GP950-B (IPS)

Native Contrast  3,912:1
Contrast - Samsung Odyssey G7 LC32G75T

 Samsung Odyssey G7 LC32G75T (VA)

Native Contrast 1,107:1 

Contrast - ASUS TUF Gaming VG258QM ASUS TUF Gaming VG258QM (TN)

 

پانل های VA مزیت آشکاری در اینجا دارند. پانل های TN بدترین کنتراست را دارند، معمولاً در محدوده 600:1 - 1200:1. پنل های IPS کمی بهتر هستند و بین 700:1 تا 1500:1 متغیر هستند، اما هنوز به خوبی پنل های VA نیستند. بیشتر پنل‌های VA در مانیتورها نسبت کنتراست بالاتر از 2500:1 دارند و برخی از آنها 5000:1 تا 6000:1 هستند. مانیتورهای جدید حتی از کم نور موضعی برای دستیابی به نسبت کنتراست بسیار بالاتر استفاده می کنند. مانیتورهای IPS حتی با کم‌نور کردن موضعی نمی‌توانند رنگ مشکی به عمق پنل‌های VA تولید کنند. به طور خلاصه، اگر اغلب از رایانه خود در یک اتاق تاریک استفاده می کنید، پنل VA راه حلی است، زیرا تنها نوع پنل LCD است که می تواند سیاهی عمیق را در اتاق تاریک ایجاد کند. اگر در یک اتاق تاریک نیستید، تفاوت کنتراست به سختی قابل توجه است، به خصوص که بسیاری از مانیتورها دارای پوشش های ضد تابش هستند که می تواند نسبت کنتراست موثر نمایشگر را کاهش دهد. از بین سه مانیتوری که در اینجا نشان داده شده است، سامسونگ بهترین کنتراست را دارد، تقریباً 4 برابر نسبت کنتراست دو مانیتور دیگر. ما کنتراست را در سطح ثابت سفید 100 cd/m² اندازه گیری می کنیم، بنابراین این بدان معناست که رنگ مشکی سامسونگ به طور متوسط 4 برابر تیره تر از بقیه است. دو مورد دیگر در مورد انتظارات ما از نمایشگرهای TN و IPS هستند، اما ASUS در بالای محدوده TN ها قرار دارد. اکثر مانیتورهای TN که ما آزمایش کرده ایم بسیار بدتر از این هستند.

 برنده  : VA

روشنایی

از آنجایی که روشنایی با نور پس زمینه در پشت لایه LCD کنترل می شود، نوع LCD استفاده شده اساساً تأثیری بر حداکثر روشنایی صفحه نمایش ندارد. با این حال، تفاوتی بین TN و VA/IPS وجود دارد، اما بیشتر به محدودیت های بازار مربوط می شود تا محدودیت های تکنولوژیکی. مانیتورهای TN تقریباً مانند گذشته محبوب نیستند و مدل‌های باقی‌مانده معمولاً بازی‌های با عملکرد بالا را هدف قرار می‌دهند، بنابراین تمرکز کمتری روی روشنایی وجود دارد. به همین دلیل، تقریباً تمام مانیتورهای سطح بالا در حال حاضر در بازار از پنل‌های VA یا IPS استفاده می‌کنند، بنابراین اگر به دنبال یک تصویر بسیار روشن، به‌ویژه برای HDR هستید، به احتمال زیاد VA یا IPS خواهد بود.

 برنده : IPS - VA

 

 زوایای دید افقی

IPS برنده واضح اینجاست، زیرا تصویر حتی در زاویه باز هم دقیق باقی می ماند. نمایشگرهای VA و TN معمولاً عملکرد بسیار بدتری دارند. دقت رنگ عموماً در مانیتورهای VA خوب باقی می ماند، اما TN ها در زوایای متوسط تغییر جزئی در دقت رنگ دارند. هر دو معمولاً کاهش روشنایی را در زوایای متوسط نشان می‌دهند و تغییر گاما را در زاویه‌ای کوچک نشان می‌دهند که باعث می‌شود تصویر پاک‌شده به نظر برسد. تولیدکنندگان پنل برای جبران این تخریب تصویر، پنل های منحنی را ارائه کردند، زیرا صفحه نمایش خمیده زاویه دید را نسبت به لبه صفحه کاهش می دهد، به این معنی که اگر از نزدیک نشسته باشید، تصویر یکنواخت تر به نظر می رسد. اکثر مانیتورهای منحنی VA هستند، اما تعداد انگشت شماری از پنل های TN نیز وجود دارد. متأسفانه، ما زوایای دید را از مرکز صفحه اندازه گیری می کنیم و مانیتور را در حالی که هنوز در مرکز اندازه گیری می کنیم، می چرخانیم، بنابراین هیچ مزیتی از منحنی در نتایج آزمایش ما آشکار نمی شود. برخی از تولیدکنندگان شروع به اضافه کردن فیلترهای زاویه باز به پنل های VA مورد استفاده در تلویزیون کرده اند. این فیلترها به طور قابل توجهی زاویه دید را بهبود می بخشند، اما کنتراست را به خطر می اندازند. ما هنوز هیچ مانیتور VA با این فناوری ندیده‌ایم، اما اگر سازندگان شروع به اضافه کردن فیلترهای زاویه باز به برخی از مانیتورهای سطح بالا کنند، تعجب نمی‌کنیم.

 برنده : IPS

 

 زوایای دید عمودی

Vertical chroma inversion - Dell S2716DGR

 Chroma inversion on a TN monitor - Dell S2716DGR

 

 باز هم، IPS برنده واضح اینجاست. زوایای دید عمودی بسیار شبیه به زوایای افقی در هر دو پنل IPS و VA است. متأسفانه، این منطقه ای است که در آن پنل های TN معمولاً بسیار بسیار بدتر هستند. مانیتورهای TN به سرعت از پایین تخریب می‌شوند و رنگ‌ها در واقع معکوس می‌شوند - در نتیجه یک تصویر منفی ایجاد می‌شود که می‌تواند حواس‌تان را پرت کند. به همین دلیل، اگر تصمیم به خرید یک مانیتور TN دارید، به دنبال مانیتوری با تنظیم ارتفاع عالی باشید یا به خرید بازوی نصب VESA فکر کنید، زیرا باید مانیتورهای TN را در سطح چشم نصب کنید. حتی زمانی که به درستی نصب شوند، نمایشگرهای TN بزرگتر می توانند در لبه ها غیریکنواخت به نظر برسند.

 برنده : IPS

 

 یکنواختی خاکستری

 

Gray Uniformity - LG 27GP950-B

LG 27GP950-B (IPS) 

50% Std. Dev. 3.434%
50% DSE 0.104%

 

Gray Uniformity - Samsung Odyssey G7 LC32G75TSamsung Odyssey G7 LC32G75T (VA)

 

50% Std. Dev. 2.769%
50% DSE 0.107%

 

Gray Uniformity - ASUS TUF Gaming VG258QMASUS TUF Gaming VG258QM (TN)

 

50% Std. Dev. 7.622%
50% DSE 0.121%

 

معمولاً تفاوت زیادی بین پانل های VA و IPS از نظر یکنواختی خاکستری وجود ندارد. به ندرت پیش می آید که مانیتورها مشکلات یکنواختی داشته باشند، و حتی در مانیتورهایی که عملکرد بدتر از حد متوسط دارند، معمولاً با محتوای معمولی قابل توجه نیست. نمایشگرهای TN کمی بدتر از حد معمول عمل می کنند، و نیمه بالایی صفحه تقریبا همیشه تیره تر از بقیه است، اما این مصنوع از زوایای دید عمودی بد است.

 برنده : VA - IPS

 

 یکنواختی سیاه

 

 

Black Uniformity - LG 27GP950-BLG 27GP950-B (IPS)
Native Std. Dev. 2.957%
Black Uniformity - Samsung Odyssey G7 LC32G75TSamsung Odyssey G7 LC32G75T (VA)
Native Std. Dev. 1.667%
Black Uniformity - ASUS TUF Gaming VG258QMASUS TUF Gaming VG258QM (TN)
Native Std. Dev. 1.815%

 

یکنواختی مشکی حتی بین واحدهای تک مدل یکسان به طور قابل توجهی متفاوت است و هیچ نوع پنلی وجود ندارد که بهترین عملکرد را داشته باشد. به ندرت پیش می‌آید که مانیتورها یکنواختی مشکی خوبی داشته باشند و تقریباً هر مانیتوری که ما آزمایش کرده‌ایم دارای مقداری ابری یا نور پس‌زمینه است. پنل‌های IPS و TN به دلیل نسبت کنتراست پایین‌شان می‌توانند کمی بدتر به نظر برسند، زیرا صفحه نمایش می‌تواند در هنگام نمایش صحنه‌های تاریک رنگ آبی بیشتری به خود بگیرد. مانند کنتراست، مشکلات یکنواختی سیاه معمولاً چندان قابل توجه نیستند، مگر اینکه به محتوای تاریک نگاه کنید و در یک اتاق تاریک باشید. اگر از مانیتور خود فقط در یک محیط روشن استفاده می کنید، به طور کلی، لازم نیست نگران یکنواختی مشکی باشید.

 

 

 

 

sRGB Color Gamut - LG 27GP950-B
Adobe RGB Color Gamut - LG 27GP950-B
LG 27GP950-B (IPS)
sRGB xy 100%
Adobe RGB xy 88.1%

 

sRGB Color Gamut - Samsung Odyssey G7 LC32G75T 

Adobe RGB Color Gamut - Samsung Odyssey G7 LC32G75T

Samsung Odyssey G7 LC32G75T (VA)
sRGB xy 98.2%
Adobe RGB xy 83.2%

 

 

sRGB Color Space - ASUS TUF Gaming VG258QM 

Adobe RGB Color Space - ASUS TUF Gaming VG258QM

ASUS TUF Gaming VG258QM (TN)
sRGB xy 95.8%
Adobe RGB xy 79.9%
Translation is too long to be saved
از لحاظ تاریخی، پنل‌های TN بدترین رنگ‌ها را داشتند، زیرا بسیاری از آنها مدل‌های ارزان‌تری بودند که فقط از رنگ‌های 6 بیتی پشتیبانی می‌کردند یا از تکنیک‌هایی مانند dithering (FRC) برای تقریبی رنگ‌های 8 بیتی استفاده می‌کردند. اکثر نمایشگرهای امروزی، از جمله مدل‌های TN، حداقل 8 بیتی هستند و بسیاری از آنها حتی می‌توانند رنگ‌های 10 بیتی را از طریق dithering تقریبی کنند. فناوری‌های جدید، مانند Nano IPS ال‌جی و نقطه کوانتومی سامسونگ، یک لایه اضافی به پشته LCD اضافه می‌کنند و طیف رنگی نمایشگرهای مدرن IPS و VA را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده‌اند و TN را کمی پشت سر گذاشته‌اند. در بین آنها، NANO IPS کمی بهتر است، زیرا تمایل دارد فضای رنگی Adobe RGB را پوشش دهد. اگرچه تفاوت جزئی است، اما پنل‌های IPS هنوز هم برتری کمی نسبت به نمایشگرهای VA و TN دارند.

 برنده : IPS

 

 محدوده رنگ HDR

DCI P3 Color Gamut - LG 27GP950-B
Rec. 2020 Color Gamut - LG 27GP950-B
LG 27GP950-B (IPS)
DCI P3 xy 95.2%
Rec. 2020 xy 70.1%
DCI P3 - Samsung Odyssey G7 LC32G75T
Rec. 2020 Color Gamut - Samsung Odyssey G7 LC32G75T
Samsung Odyssey G7 LC32G75T (VA)
DCI P3 xy 86.3%
Rec. 2020 xy 67.6%
DCI P3 Color Space - ASUS TUF Gaming VG258QM
Rec. 2020 Color Space - ASUS TUF Gaming VG258QM
ASUS TUF Gaming VG258QM (TN)
DCI P3 xy 49.8%
Rec. 2020 xy 56.3%

 

اگرچه پنل های TN کمی در فضای رنگی SDR جای گرفته اند، اما در مورد HDR بسیار عقب هستند، بنابراین اگر به دنبال طیف رنگی خوب HDR هستید، از پنل های TN اجتناب کنید. بین پانل های VA و IPS، تفاوت آنچنان قابل توجه نیست. با این حال، پانل های IPS هنوز هم حاشیه کمی دارند. بهترین پنل‌های VA با پوشش 90 درصدی فضای رنگی DCI P3 که توسط اکثر محتوای فعلی HDR استفاده می‌شود، بالاتر می‌روند. پنل های IPS تا 98 درصد پوشش DCI P3 را پوشش می دهند و حتی با برخی از بهترین تلویزیون های موجود در بازار رقابت می کنند. با توجه به پوشش بسیار بالای DCI P3 در هر دو VA و IPS، تفاوت آنچنان قابل توجه نیست، زیرا اکثر محتواها به هر حال از کل فضای رنگی استفاده نمی کنند.

 برنده : IPS

 

 مدیریت حرکت

اگرچه لزوماً به اندازه تفاوت در کیفیت تصویر برای همه قابل توجه نیست، اما می تواند تفاوتی در کنترل حرکت بین نمایشگرهای IPS، VA و TN وجود داشته باشد. پنل‌های TN از لحاظ تاریخی بهترین عملکرد بازی را ارائه می‌کردند، زیرا بالاترین نرخ تازه‌سازی و زمان پاسخگویی بسیار سریع را داشتند. با این حال، سازندگان راه‌هایی برای بهبود چشمگیر مدیریت حرکت پانل‌های VA و IPS پیدا کرده‌اند، و تفاوت آن‌چنان مشخص نیست.

 

 زمان پاسخ @ حداکثر نرخ تازه سازی

Motion Blur - LG 27GP950-BLG 27GP950-B (IPS)
Rise / Fall Time 4.0ms
Total Response Time 7.3ms
Overshoot Error 0.0%
Dark Overshoot Error 0.0%
Overdrive Setting: Normal
Motion Blur - Samsung Odyssey G7 LC32G75TSamsung Odyssey G7 LC32G75T (VA)
Rise / Fall Time 2.8ms
Total Response Time 7.0ms
Overshoot Error 5.5%
Dark Overshoot Error 3.0%
Overdrive Setting: Faster

 

Motion Blur - ASUS TUF Gaming VG258QM

ASUS TUF Gaming VG258QM (TN)
Rise / Fall Time 2.9ms
Total Response Time 7.5ms
Overshoot Error 4.8%
Dark Overshoot Error 7.8%
Overdrive Setting: Level 3

 

 برنده : TN - IPS

Translation is too long to be saved
فناوری پنل ال سی دی در چند سال اخیر به شدت تغییر کرده است و انتظارات تاریخی برای عملکرد زمان پاسخ لزوماً دیگر وجود ندارد. برای سال‌ها، مانیتورهای TN سریع‌ترین زمان‌های پاسخ‌دهی را داشتند، اما این وضعیت شروع به تغییر کرد. نمایشگرهای جدید IPS با نرخ تازه سازی بالا می توانند به همان اندازه سریع باشند. پانل های VA کمی وضعیت عجیبی دارند. معمولاً در مقایسه با مدل‌های مشابه TN یا IPS، زمان پاسخ‌دهی کمی کندتر دارند. این امر به ویژه در صحنه های نزدیک به سیاه قابل توجه است، جایی که آنها به طور قابل توجهی کندتر هستند، و در نتیجه در صحنه های تاریک، مسیرهای تاریکی در پشت اجسام با حرکت سریع ایجاد می شود که معمولاً به عنوان لکه سیاه شناخته می شود. برخی از پنل‌های VA اخیر، مانند Samsung Odyssey G7 LC32G75T، با بیش از حد پیکسل‌ها از آن عبور می‌کنند. این عملکرد صحنه تاریک بسیار بهتری را به همراه دارد اما در مناطق روشن تر بیش از حد قابل توجه تر است. نمونه های ذکر شده در بالا کامل نیستند. معیارهای میانگین زمان پاسخ نشان داده شده لزوماً کل تصویر را نشان نمی دهد. مانیتورها همچنین معمولاً سطح مشخصی از کنترل را بر روی اوردرایو پیکسل ارائه می دهند، بنابراین می توان زمان پاسخ را مطابق با استفاده و ترجیح شخصی خود تنظیم کرد. برخی از تنظیمات اوردرایو تصویر واضح‌تری ارائه می‌دهند، اما مصنوعات شبح‌سازی بیش از حد و معکوس را معرفی می‌کنند، در حالی که حالت‌های دیگر ممکن است آنقدر واضح نباشند، اما آثار هنری حواس‌پرتی نداشته باشند. شما می توانید در مورد تست زمان پاسخ ما در اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

 سایر انواع پنل

در هر یک از سه نوع LCD که ذکر کردیم، سایر انواع پنل های مرتبط از همان ایده اولیه اما با تفاوت های جزئی استفاده می کنند. به عنوان مثال، دو نوع محبوب پانل های IPS عبارتند از ADS (که از نظر فنی به عنوان ADSDS یا سوئیچ ابعاد پیشرفته شناخته می شود) و PLS (تغییر هواپیما به خط). تشخیص این پانل ها به سادگی بر اساس ساختار زیرپیکسلی ممکن است سخت باشد، بنابراین ما معمولاً همه آنها را به عنوان IPS گروه بندی می کنیم و در متن، معمولاً آنها را به عنوان خانواده IPS یا IPS معرفی می کنیم. تفاوت های جزئی در رنگ ها، زاویه دید و کنتراست وجود دارد، اما به طور کلی، همه آنها بسیار شبیه هستند.

 

OLED

فناوری نمایشگر دیگری وجود دارد که در حال افزایش است: OLED. OLED یا دیود ساطع نور ارگانیک با فناوری LCD معمولی که در بالا بررسی کردیم بسیار متفاوت است. پنل های OLED دارای تابش الکتریکی هستند، به این معنی که هر پیکسل با دریافت سیگنال الکتریکی، نور خود را ساطع می کند و نیاز به نور پس زمینه را از بین می برد. از آنجایی که پنل‌های OLED می‌توانند تک تک پیکسل‌ها را خاموش کنند، رنگ‌های سیاه عمیق و جوهری دارند که در اطراف اجسام روشن ظاهر نمی‌شوند. آنها همچنین دارای زوایای دید وسیع عالی، زمان پاسخگویی تقریباً آنی و یکنواختی خاکستری عالی هستند. اگرچه پنل های OLED کامل نیستند. خطر سوختن دائمی وجود دارد، به خصوص زمانی که عناصر ثابت زیادی روی صفحه نمایش وجود دارد، مانند عناصر UI یک رایانه شخصی. مانیتورهای OLED زیادی نیز در دسترس نیستند، اما آنها به عنوان صفحه نمایش لپ تاپ و مانیتورهای سطح بالا محبوبیت خود را به دست آورده اند، اما بسیار گران هستند و پیدا کردن آنها سخت است. آنها همچنین در برخی موارد بسیار روشن نیستند، به خصوص زمانی که مناطق روشن بزرگ روی صفحه قابل مشاهده است. این فناوری هنوز در حال بلوغ است و پیشرفت در فناوری OLED، مانند فناوری مورد انتظار QD-OLED سامسونگ، امیدوارکننده است.

 

 نتیجه گیری

همانطور که احتمالاً تا به حال می توانید بگویید، هیچ نوع پانلی برای همه بهترین کار را ندارد. این همه به استفاده دقیق شما بستگی دارد. اگرچه قبلاً تفاوت های قابل توجهی بین انواع پانل وجود داشت، اما با پیشرفت فناوری، این تفاوت ها چندان قابل توجه نیستند. دو استثنا در این مورد، زاویه دید و کنتراست است. اگر در یک اتاق تاریک هستید، یک پنل VA که می تواند سیاهی عمیق را نمایش دهد، احتمالا بهترین انتخاب است. اگر در یک اتاق تاریک نیستید، باید روی سایر ویژگی‌های مانیتور تمرکز کنید و بر اساس ویژگی‌هایی انتخاب کنید که برای استفاده دقیق شما جذاب است. پنل‌های IPS عموماً برای استفاده اداری ترجیح داده می‌شوند و TN معمولاً بهترین تجربه بازی را ارائه می‌دهد، اما پیشرفت‌های اخیر در فناوری VA و IPS شروع به تغییر این کلی‌ها کرده‌اند. در بیشتر موارد، تفاوت‌های بین هر نوع پنل در حال حاضر بسیار جزئی است که نیازی نیست مستقیماً در تصمیم خرید شما لحاظ شود.

 

کپی فقط با ذکر نام فروشگاه لوازم خانگی صالحی

 منبع : https://www.rtings.com


مطالب پر بازدید