خط افتادن روی صفحه تلویزیون ال سی دی و ال ای دی

منبع : https://khedmatazma.com

خط افتادن روی صفحه تلویزیون ال سی دی و ال ای دی

خط افتادن روی صفحه تلویزیون ال ای دی و ال سی دی، یکی از ایرادات رایجی است که ممکن است برای تلویزیون شما بوجود بیاید. از آنجایی که تلویزیون یکی از وسایل پرکاربرد زندگی است و در طول روز، زمان زیادی را روشن و در حال کار کردن است، به همین دلیل بیشتر دچار خرابی و مشکل می‌شود.

در این مقاله می خواهیم علت ظاهر شدن خطوط افقی و خطوط عمودی روی تلویزیون را بررسی کنیم و ببینیم چه کارهایی برای عیب‌یابی و تعمیر تلویزیون در این شرایط  و چه روشهایی برای برطرف کردن مشکل خط افتادن روی صفحه تلویزیون وجود دارد.

علت ظاهر شدن خطوط افقی و خطوط عمودی روی تلویزیون

این خطوط ممکن است به صورت افقی، عمودی و یا به صورت مورب پدید آیند. در برخی مواقع رنگی و یا سیاه و سفید هستند و در هر جایی از تصویر تلویزیون ظاهر می‌شوند، اما به طور کلی این خطوط به هر شکلی که بر روی صفحه تلویزیون ظاهر شوند، نشان دهنده اشکال در دریافت و یا پخش درست تصویر می‌باشند.ایرادت پیش آمده در وضعیت بک لایت تلویزیون که با نیاز به تعمیر فلت تلویزیون و عیب یابی و تعمیر برد تلویزیون همراه بوده می‌تواند دلیل بروز این قبیل اشکالات در دریافت تصویر باشد.

در لیست خدمات تعمیر تلویزیون ال جی، سرویس و عیب یابی تلویزیون سامسونگ، بررسی و تعمیر تلویزیون سونی، خدمات تعمیر تلویزیون ایکس ویژن، موارد  تعمیر تلویزیون پلاسما، تعمیر پس از  عیب یابی تلویزیون پاناسونیک و سایر برندها علت ظاهر شدن خطوط افقی در تلویزیون مورد بررسی قرار گرفته که درصد بالایی دلیل بروز آن را تجمع ذرات گرد و غبار در کابل گیرنده‌ها و ایرادات فنی ناشی از شل شدن اتصالات  است. 
 

خط افتادن روی صفحه تلویزیون

 

اگر این مشکلات فنی جدی باشد، به احتمال زیاد قابل تعمیر نیستند و باید تعویض گردند یادتان باشد که در مواقع اینچنینی بهتر است که شما از یک متخصص تعمیر تلویزیون حرفه‌ای و کاربلد کمک بگیرید.در ادامه به شرح دلایلی که ممکن است موجب پیدا شدن خطوط عمودی و خطوط افقی روی تلویزیون شوند، می‌پردازیم.

 

ظاهر شدن خطوط افقی روی تلویزیون در اثر ضربه و شکستگی پنل تلویزیون

اگر به هر دلیلی مثلا برخورد توپ و ... پنل تلویزیون شما دچار ضربه یا شکستگی شده باشد، خطوط به صورت عمودی و یا افقی بر روی صفحه ظاهر می‌شود. یکی از دلایل خط افتادن روی صفحه تلویزیون به دلیل ضربه خوردن و شکستگی پنل تلویزیون است.

در این مواقع یا باید تلویزیون جدید بخرید یا پنل تلویزیون خود را عوض کنید که تعویض آن هزینه زیادی برای شما دارد ( حدود 80%  قیمت یک تلویزیون نو) و همچنین در حال حاضر به دلیل نبود قطعات، تعویض پنل تلویزیون قابل انجام نیست.

 

آب‌خوردگی پنل تلویزیون

اگر تلویزیون شما خیس شده باشد یا اصطلاحا، پنل آبخورده باشد؛ شما خطوطی عمودی و افقی در کل صفحه می‌بینید. تعمیر تلویزیون آبخورده تحت نظارت یک فرد متخصص امکان پذیر است. به هیچ عنوان سعی نکنید که خودسرانه دست به تعمیر آن بزنید، زیرا قطعات تلویزیون بسیار حساس هستند.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این خیس شدن پنل فقط بر اثر مقدار زیادی آب بوجود می‌آید؛ اما این فکر اشتباه است. پنل شما می‌تواند بر اثر تمیز کردن صفحه تلویزیون با مقدار کمی شیشه پاک کن از فاصله کم هم، دچار آبخوردگی شود. بهترین کار این است که صفحه تلویزیون خود را با یک دستمال خشک، خیلی آرام  و از یک جهت تمیز کنید و در صورت لزوم، خود دستمال را مقداری نمدار کنید.

 

خطوط عمودی روی تلویزیون در اثر آبخوردگی

 

حجم بالایی از درخواست ثبت تعمیر صفحه نمایش و بک لایت از سمت کاربران برای تعمیر تلویزیون شارپ، خدمات تعمیر تلویزیون صنام، رفع ایرادات و تعمیر تلویزیون هایسنس، سرویس و تعمیرات تلویزیون پروجکشن، خطایابی و تعمیرات تلویزیون توشیبا، بررسی جدول عیب یابی تلویزیون سونی، رفع مشکلات تلویزیون اسنوا، برطرف کردن مشکلات تلویزیون دوو و سایر برندها برای رفع این مشکل در تصویر انواع تلویزیون است. 

 

ظاهر شدن خطوط رنگی روی صفحه در اثر گرد و غبار

اگر گرد و غبار از طریق شکاف‌های موجود در عقب تلویزیون وارد شود، باعث بروز مشکلاتی از قبیل ظاهر شدن خطوط رنگی روی صفحه تلویزیون می‌شود. شما باید همیشه و به طور منظم، گردگیری کردن پشت دستگاه را انجام دهید تا دستگاه دچار مشکل نشود. اگر این کار را انجام ندهید، بعد از بروز این مشکل، گردگیری و تمیز کردن دیگر کارایی ندارد.

در کنار ایراداتی مثل  چشمک زدن چراغ تلویزیون در ناحیه سخت افزاری و عدم شناسایی هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون در بخش اتصالات پنل تلویزیون و نحوه اتصال سینما خانگی به تلویزیون دسترسی به علت دریافت تصویر بی کیفیت و با بهم ریختگی پیکسل‌ها از اهمیت بالایی در نگهداری صحیح از این وسیله برخوردار است. 

 

استفاده طولانی مدت از تلویزیون

یکی از دلایلی که باعث خط افتادن روی صفحه تلویزیون می‌شود، استفاده نامناسب و طولانی مدت از تلویزیون است. پیشنهاد می‌شود که روزانه بیشتر از 8 ساعت از تلویزیون استفاده نشود زیرا که قطعات آن داغ کرده و باعث خرابی تلویزیون می‌شود؛ پنل اصلی، بیشترین درصد خرابی را در دیگر قطعات تلویزیون دارد.

 

ظاهر شدن خطوط عمودی و افقی در بعضی کانالها

وقتی با مشکل پیدا شدن خطوط عمودی روی تلویزیون روبرو می‌شوید، ابتدا چک کنید ببینید که این خطوط روی تمام کانال‌ها ظاهر می‌شوند و یا مختص چند کانال می‌شود؛ اگر در بعضی از کانالها این خطوط را می‌بینید باید بدانید که این مسئله مربوط به دریافت سیگنال ضعیف در این کانال‌هاست و ربطی به مشکلات سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری ندارد. در این مواقع شما باید با روشهای زیر سعی کنید سیگنال کانال را قوی کنید که در صورت درست نشدن، قطعا ضعیف بودن سیگنال از خود گیرنده است.

  اول از هر چیز شما باید قدرت کانال سیگنال خود را از طریق مسیر روبرو بررسی کنید.                                                                          Settings > Channels > Manual Tuning

اگر قدرت سیگنال ضعیف بود، باید سالم بودن آنتن را بررسی و بعد آنتن را تنظیم کنید تا سیگنال به خوبی برقرارشود. اما اگر سیگنال قوی باشد، مشکل از گیرنده و مشکلاتی فنی آنهاست و به تنظیمات تلویزیون مربوط نمی‌شود.

حالا اگر از گیرنده‌های دیجیتال استفاده می‌کنید، با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، بررسی کنید که آیا چیزی مانع عبور سیگنال گیرنده دیجیتال می‌شود یا نه. همچنین گیرنده را از برق جدا کنید تا حافظه آن پاک شود، سپس دوباره آن را به برق متصل کرده و دوباره امتحان کنید. به احتمال زیاد مشکل پیدا شدن خطوط افقی روی تلویزیون حل می‌شود.

 

ظاهر شدن خطوط عمودی و خطوط افقی روی تلویزیون

 

ظاهر شدن خطوط در همه کانالها و ورودی‌ها

بعد از اینکه تمام کانالها را چک کردید؛ حالا باید چک کنید و ببینید که این خطوط در تمام ورودی‌ها هم وجود دارد، اگر این چنین بود باید یک تست تصویر انجام دهید.( مسیر انجام تست تصویر در تلویزیون‌های مختلف متفاوت است)

در حین کانال یابی و تعویض کانال‌ها اگر با مشکل قطعی ارتباط کنترل با تلویزیون مواجه شدید می‌توانید در صورت تجهیز بودن تلویزیون و گوشی موبایلتان به فناوری‌های روز از قابلیت کنترل تلویزیون با گوشی برای انجام این کار بهرمند شوید. 

اگر خطوط  در حین تست تصویر هم ظاهر شدند، به احتمال زیاد ایراد از خود تلویزیون است و نیاز به یک متخصص کاربلد برای تعمیر دارد. اما برای اینکه متوجه شوید که ایراد از نرم‌افزار است یا سخت‌افزار بهتر است که قبل از تعمیر، تلویزیون را از طریق مراحل زیر به تنظیمات کارخانه برگردانید و مجددا راه‌اندازی کنید.

Settings > GeneralReset to Initial Settings 

 

اگر خطوط در همه کانالها ظاهر شود اما در ورودی‌های دیگر دیده نشود

گاهی اوقات خطوط در همه کانالها ظاهرمی‌شود ولی در ورودی‌های دیگر نه؛ در این صورت ممکن است ایراد از دستگاه گیرنده، آنتن، دستگاه گیرنده ی دیجیتال، کابلی که از آن برای اتصال به این دستگاه استفاده کرده اید و یا برد ورودی که در داخل تلویزیون شما قرار دارد باشد.این ایرادات برخی مواقع بر روی پخش زیرنویس در تلویزیون تاثیر می‌گذارد.

ابتدا یک کابل سالم دیگر را امتحان کنید. یعنی هم سیم هم محوری که از دیوار به گیرنده یا مستقیماً به خود تلویزیون متصل می شود و هم سیمی که از گیرنده به تلویزیون وصل می شود  که معمولاً از نوع HDMI است را عوض کنیدیا نسبت به تعمیر پورت hdmi تلویزیون اقدام کنید. اگر با انجام این کار مشکل همچنان ادامه داشت باید یک گیرنده و یا آنتن جدید تهیه کنید.

 

اتصالات شل و نامناسب

اگر خطوطی که روی صفحه تلویزیون ظاهر می‌شوند، کم باشند و همیشه و به طور دائم دیده نشوند، مشکل از شل بودن کابل ویدئو است که بر اثر جا‌به‌جا شدن و ضربه خوردن شل شده است. در این صورت شما با محکم کردن کابل یا در صورت لزوم تعویض آن می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

مواردی همانند اتصال لپ تاپ به تلویزیون یا قابلیت‌هایی مثل اتصال گوشی به تلویزیون قدیمی در صورت استفاده از کابل گاها تحت تاثیر این قبیل ایرادت با مشکلاتی همراه است.

 

خرابی برد T-CON و خط افتادن روی صفحه تلویزیون

اگر خطوط ظاهر شده به صورت خطوط عمودی رنگی و سراسری از بالا به پایین  است، مشکل پیش آمده از برد t-con  است که می‌تواند ناشی از سیم کشی ضعیف کابل، شل بودن برد، اتصال برد کنترل، آسیب دیدن صفحه یا خرابی برد (T-Con) باشد.برخی مواقع بروز ایرادات مشابهی مثل علت قطع شدن صدای گیرنده دیجیتال خرابی این قطعه ارتباط دارد.

به طور کلی در تلویزیونهای LED و LCD ، پیکسلهای پنل که در واقع کوچکترین اجزاء تشکیل دهنده پنل هستند به صورت عمودی تحت تاثیر سیگنالهای تصویر قرار می گیرند، در واقع اطلاعات تصویر بعد از پردازش در برد t- con به برد آدرس ( که در ساختار بیشتر تلویزیونها در زیر پنل تلویزیون قرار دارد ) وارد می شود و بوسیله فلتهای پنل در خطوط عمودی تقسیم و به پنل وارد می شود و اگر اطلاعاتی که یک خط را تحت تاثیر قرار می دهد به هر علتی قطع شود پیکسلهای آن خط تصویری درست تغذیه نمی شوند و به صورت خطوط رنگی و یا سیاه رنگ دیده می شوند، که تنها راه حل تعویض یا تعمیر برد t-con است.

اگر بعد از ظاهر شدن خطوط با زدن ضربه به پشت تلویزیون، این مشکل برطرف شد؛ در واقع برد شما شل است و باید تلویزیون را باز کنید و برد  t-con را محکم کنید وگرنه ضربه زدن،  تلویزیون شما را به صورت موقتی درست می‌کند.

در این مقاله اطلاعاتی درباره علت‌های ظاهر شدن خط عمودی روی صفحه تلویزیون LED  و LCD را در اختیار شما قرار دادیم و همچنین روش هایی برای عیب‌یابی و بر طرف کردن خطوط افقی روی تلویزیون را با هم بررسی کردیم، اما بهتر است که در این اوضاع اقتصادی که هم هزینه تعمیرات و هم هزینه خرید تلویزیون زیاد شده است بیشتر مراقب تلویزیون خود باشید و در صورت نیاز حتما از یک متخصص کاربلد کمک بگیرید.

 منبع : https://khedmatazma.com


مطالب پر بازدید