معرفی کامل تلویزیون led و lcd

منبع : https://khedmatazma.com

معرفی کامل تلویزیون led و lcd

تولید کنندگان تلویزیون LED یا LCD امروزه با وجود محبوبیت بالایی که این دستگاه‌ها در میان خریداران دارند روز به روز به قابلیت‌های آن‌ها می‌افزایند. اگر قصد خرید تلویزیون led یا lcd را دارید، بهتر است ابتدا با قابلیت‌های هر کدام، در کنار مزایا و معایب آن‌ها آشنا شوید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

این مقاله از مجله اینترنتی "خدمت از ما" به شما کمک می‌کند تا با تمامی ویژگی‌ها و تفاوت‌های میان تلویزیون led و lcd  آشنایی پیدا کنید و خرید هوشمندانه‌ای برای خود داشته باشید.

معرفی تلویزیون LED و LCD

نمایشگر تلویزیون LCD از دو لایه شفافی که محکم به هم چسبیده‌اند تشکیل می‌شود. یکی از آن‌ لایه‌ها کریستال‌های مایع را که از لامپ‌های فلورسنت نور می‌گیرند را نگه می‌دارد. در واقع همین کریستال‌های مایع هستند که باعث روشن شدن پیکسل‌ها در صفحه نمایشگر تلویزیون می‌شوند.

در کنار آن تلویزیون LED برخلاف تلویزیون LCD، جهت روشن کردن پیکسل‌های خود تنها از لامپ‌های LED تعبیه‌شده در آن استفاده می‌کند. اما بهتر است بدانید که هر دو تلویزیون led یا lcd  به دلیل آن که نور خود را از یک منبع خارجی به دست می‌آورند، دارای قطعات بزرگ می‌باشند؛ ازین رو سایز قطر این دو مدل تلویزیون از حد خاصی کوچک‌تر نمی‌شود. اما فراموش نکنید که یکی از مهم‌ترین مزایایی که این دو مدل نسبت به سایر انواع تلویزیون‌های امروزی برخوردار هستند، هزینه‌ی نسبتا پایین آن‌ها می‌باشد.

جهت بیان تفاوت این دو تلویزیون لازم است اشاره کنیم که اگر به دنبال خرید یکی از آن دو در بازار باشید، حتماً شاهد تنوع بالا در اندازه‌های تلویزیون LED در مقایسه با تلویزیون LCD شده‌اید. از دیگر مزایای تلویزیون LED می‌توان به کیفیت بهتر نمایشگر آن نسبت به مدل دیگر اشاره کرد. در واقع تلویزیون‌های LED بیشتر از همه در ایجاد نور زمینه با تلویزیون LCD متفاوت هستند.

 

نکات مهم تلویزیون led و lcd

 

تلویزیون LED یا LCD 

 پس از آشنایی با تلویزیون led و lcd، لازم است این نکته را به خاطر بسپارید که همانطور که گفته شد تفاوت‌های جزئی در این دو نوع تلویزیون، موجب تفاوت اساسی در کیفیت صفحه، کنتراست، زاویه دید طول عمر و حتی مصرف برق میان آن دو شده است. در ادامه شرح کاملی از ویژگی‌های گفته شده هر یک خواهیم پرداخت. 

 

کنتراست

از آنجایی که در انواع تلویزیون LCD همیشه نور پس زمینه‌ای جهت روشن کردن پیکسل‌ها موجود می‌باشد، از این رو تولید رنگ سیاه به سختی انجام می‌گیرد. اگر چه سیستم این تلویزیون‌ها با منحرف کردن کریستال‌ها سعی در ایجاد رنگ سیاه می‌کند، اما جزئیات نواحی تیره تصویر کمی محو خواهند شد.

از طرف دیگر تلویزیون‌های LED با تنظیم نور LED های قرار داده شده، نور تصویر را کنترل می‌کنند و در نتیجه کنتراست موجود در تصویر را به شکل بهتری نمایان سازند. از این رو در نمایش جزئیات قسمت‌های تاریک تصویر بسیار بهتر از تلویزیون LCD عمل می‌کنند.

 

 مصرف برق

 اگر بخواهیم یکی از عیوب به تلویزیون LED در مقایسه با LCD اشاره کنیم، لازم است بگویم که مصرف انرژی و برق آن به میزان قابل توجهی بیشتر از تلویزیون‌های LCD می‌باشد. اما اگر بخواهیم تلویزیون LED و LCD را با انواع تلویزیون‌های HD مقایسه کنیم، بهتر است بگوییم که مصرف انرژی آن از تمامی آن‌ها کمتر می‌باشد.

توصیه می‌شود که به هنگام خرید انواع تلویزیون led یا lcd حتماً رده انرژی آن را مورد بررسی قرار دهید. 

 

تفاوت تلویزیون led و lcd

 

زاویه دید

تلویزیون led یا lcd هر دو نسبت به تلویزیون‌های اخیر زاویه دید نسبتا پایینی دارند. اما جهت مقایسه زاویه دید آن‌ها لازم است بگوییم که در انواع تلویزیون LCD حداکثر زاویه دید ۳۰ درجه می‌باشد که میزان بسیار پایین است. اما این موضوع در تلویزیون های LED کمی ارتقا یافته‌تر است و افراد می‌توانند با زاویه دید بیشتری، حتی در برخی از مدل‌ها به اندازه زاویه دید تلویزیون‌های پلاسما صفحه نمایشگر را به خوبی تماشا کنند.

 

 طول عمر

با توجه به اینکه در ساخت تلویزیون‌های LED سعی شده که تا حد امکان معایب انواع تلویزیون‌های LCD پوشش داده شوند. از این رو طول عمر آن نیز به میزان چشمگیری بیشتر از آن‌ها می‌باشند. این افزایش چشمگیر طول عمر می‌تواند به دلیل نور پس زمینه یا حتی نحوه تولید تصویر باشد.

در برخی از منابع گزارش شده است که میانگین طول عمر تلویزیون‌های LCD در حدود ۶۰ هزار ساعت و تلویزیون‌های LED در حدود ۱۰۰ هزار ساعت می‌باشد؛ که این میزان تفاوت قابل توجهی است. 

آخرین نکات مهم تلویزیون led و lcd

همانطور که در مطالب بالا نیز گفته شد فرقی ندارد که شما قصد خرید تلویزیون led یا lcd را در نظر دارید، در هر دو صورت لازم است ابتدا راجع به جزئیات و ویژگی‌ها، در کنار مزایا و معایب هر کدام با دقت مطالعه کرده باشید تا بتوانید انتخابی هوشمندانه و مناسب را برای خود انجام دهید. فراموش نکنید که هر یک از این دو مدل در کنار مزایای چون هزینه کمتر دارای معایبی نیز می‌باشند که بهتر است قبل از خرید نسبت به آن‌ها مطلع باشید.

جهت انجام آن به شما توصیه می‌کنیم که انتظارات خود را مبنی بر تلویزیون دلخواه خود یادداشت کرده باشید و آن را با یک متخصص مجرب این حوزه به اشتراک بگذارد تا از  راهنمایی‌های لازم جهت خرید تلویزیون led و lcd دریافت کنید.

 منبع : https://khedmatazma.com


مطالب پر بازدید