تلویزیون چقدر باید دوام بیاورد؟ تست طول عمر 100 عدد تلویزیون

 Our 2 Year Accelerated Longevity Test

 

 ما در طی نه سال گذشته بیش از 375 تلویزیون را خریداری و آزمایش کرده ایم تا به شما کمک کنیم بهترین تلویزیون را برای نیازهای خود پیدا کنید. ما تلویزیون‌ها را در آزمایشگاه خود نگه می‌داریم تا زمانی که دیگر محبوب نباشند، آنها را با به‌روزرسانی‌های سیستم عامل اصلی و روش‌های آزمایش جدیدتر مقایسه و دوباره آزمایش می‌کنیم. این بررسی های ما را در بهترین حالت برای خرید تلویزیون نگه می دارد. با وجود همه اینها، یک حفره بزرگ در بررسی های ما وجود دارد - یک نقص اساسی که ما نتوانستیم آن را برطرف کنیم. امروز با بزرگترین آزمایشی که انجام داده ایم، آن را تغییر می دهیم. و هدف از آن پاسخ به سؤالی است که به نظر ساده می‌آید – چقدر می‌توانم انتظار داشته باشم تلویزیون جدیدم دوام بیاورد؟ برای پاسخ به این سوال، ما تصمیم گرفتیم 100 تلویزیون را که در 2-3 سال گذشته هنوز در آزمایشگاه داریم، از طریق یک تست طاقت فرسا 2 ساله تسریع طول عمر اجرا کنیم تا ببینیم چقدر دوام دارند. هر تلویزیون 20 یا 15.5 ساعت در روز کار می کند، در مجموع 126 ساعت در هفته، هشت بار در روز خاموش می شود تا استفاده عادی را شبیه سازی کند. هر دو ماه یکبار، یکنواختی و روشنایی را اندازه‌گیری می‌کنیم تا ببینیم چگونه با گذشت زمان پیر می‌شوند و به دنبال مشکلات یکنواختی یا تغییر در روشنایی در طول زمان باشیم. ما به‌روزرسانی‌هایی را برای این صفحه و کانال YouTube خود ارسال می‌کنیم تا شما را در هر مرحله به‌روز نگه داریم.

 

 بروزرسانی ها

به روز رسانی 2023/02/16: ما نتایج 28 تلویزیون دیگر را که همزمان با بقیه گرفته شده اند، ارسال کرده ایم. ما می‌خواستیم قبل از پست کردن، برای تحقیق وقت بگذاریم، اما هنوز نتوانسته‌ایم به طور کامل بررسی کنیم. اگرچه نتایج جالب هستند، اما نمی‌توانیم از آنچه دیده‌ایم نتیجه‌گیری کنیم. تفاوت‌هایی بین تلویزیون‌های OLED سونی و ال‌جی با اجرای عملکرد به‌روزرسانی خودکار پیکسل‌ها وجود دارد. این بدان معناست که در طول آزمایش ما، تلویزیون‌های سونی سه چرخه به‌روزرسانی پیکسل را در هفته اجرا می‌کنند در حالی که تلویزیون‌های ال‌جی 21 دوره را اجرا می‌کنند. و نه فقط برای آزمایش شدید ما. در چند هفته آینده با یک مقاله و ویدیو پیگیری خواهیم کرد. در طول این آزمایش، ما همچنین عملکرد تلویزیون‌های QD OLED را در مقایسه با همتایان WOLED آن‌ها بررسی می‌کنیم. به روز رسانی 2023/02/06: امروز تصاویر به روز شده 72 تلویزیون را منتشر کردیم. ما نتایجی را برای 28 تلویزیون منتشر نکرده‌ایم زیرا برای تجزیه و تحلیل نتایج به زمان بیشتری نیاز داریم تا اطلاعات و زمینه‌های بیشتری را ارائه دهیم. ما سخت روی این موضوع کار می‌کنیم و می‌خواهیم در اسرع وقت به‌روزرسانی دیگری داشته باشیم. عکس ها و نمودارهای به روز شده را می توان در هر بررسی جداگانه مشاهده کرد. به روز رسانی 2023/01/23: ما شروع به جمع آوری داده ها برای اولین به روز رسانی 2 ماهه خود کرده ایم. ما در حال حاضر نتایج بسیار جالبی داریم، بنابراین کمی زمان بیشتری برای تجزیه و تحلیل داده ها صرف می کنیم. ما قصد داریم اولین نتایج خود را در یکی دو هفته آینده ارسال کنیم.

 

هدف اصلی

هدف اصلی تست طول عمر این است که درک بهتری از مدت زمان عمر تلویزیون های مدرن داشته باشید. برای انجام این کار، در دو سال آینده یک آزمایش سریع با 100 تلویزیون انجام می دهیم. ما به دنبال هر گونه مشکلی در تلویزیون‌ها با افزایش سن آنها هستیم، از جمله اینکه آیا روشنایی در طول زمان کاهش می‌یابد یا نه، مشکلات یکنواختی (سوختن) یا هر گونه خرابی آشکار قطعات. از آنجایی که این آزمون با حجم نمونه بسیار کوچکی از هر مدل (یک واحد از هر مدل) سروکار دارد، هدف این آزمون محدود به روندهای گسترده تر است. ما نمی توانیم در مورد قابلیت اطمینان مدل های خاص یا حتی مارک های خاص نتیجه گیری کنیم. ما می‌خواهیم بدانیم یک تلویزیون چقدر باید دوام بیاورد، و می‌خواهیم تلویزیون‌ها را به سمت خرابی سوق دهیم، بنابراین می‌توانیم برای تعیین علت خرابی یک پارگی انجام دهیم و بهتر درک کنیم که کدام اجزای تلویزیون احتمالاً خراب می‌شوند.

 

 سوختگی

اگرچه این یکی از اهداف اولیه این آزمایش نیست، اما امیدواریم که درک بهتری نسبت به پنل‌های OLED جدیدتر با نسل قدیمی‌تر OLED داشته باشیم. به طور کلی پذیرفته شده است که سوختن به اندازه گذشته مشکل ساز نیست، اما مشخص نیست که تلویزیون های OLED جدیدتر چقدر بهتر هستند. با پنل های جدید، هیت سینک های جدید، و حتی انواع پنل های کاملاً جدید مانند QD-OLED، ناشناخته های زیادی وجود دارد. ما قبلاً بررسی کرده‌ایم که چه نوع محتوایی احتمالاً باعث سوختن در آزمایش سوختگی واقعی خود می‌شود، که فقط از ال‌جی C7 OLED استفاده می‌کرد، اما تنها یکی از آن تلویزیون‌ها حداکثر روشنایی را داشت. این بار چندین مدل از تلویزیون های OLED وجود خواهد داشت که همگی محتوای یکسانی را نشان می دهند و همه آنها حداکثر روشنایی را خواهند داشت. با توجه به شدت این آزمایش، به احتمال زیاد این تلویزیون‌های OLED همچنان سوختگی را تجربه خواهند کرد، اما ما به دنبال این هستیم که ببینیم فناوری‌های مختلف OLED چگونه مقایسه می‌شوند و چگونه با C7s قدیمی مقایسه می‌شوند. آیا سینک های حرارتی احتمال سوختگی را کاهش می دهند؟ در مورد QD-OLED مانند Samsung S95B OLED و Sony A95K OLED چطور؟ هدف در اینجا تعیین این نیست که کدام محتوا به احتمال زیاد در آن رایت می شود. در عوض، ما به دنبال این هستیم که ببینیم چگونه این فناوری های مختلف با توجه به محتوای یکسان و شرایط آزمایش یکسان مقایسه می شوند.

 

 خرابی قطعات

 جدا از سوختن، تلویزیون ها به دلایل دیگر نیز مستعد خرابی هستند و این می تواند در هر تلویزیونی رخ دهد، خواه OLED، QD-OLED یا LCD با نور پس زمینه LED. این تست چندین چرخه روشن/خاموش را در روز برای آزمایش آن مدار شبیه سازی می کند. گرما بر اجزای هر تلویزیون تأثیر می گذارد، بنابراین ما همچنین به دنبال خرابی مواردی مانند خازن های دمیده یا سایر اجزای خراب هستیم. ما همچنین به دنبال هر گونه تغییر در روشنایی هستیم، زیرا حتی LED های غیر ارگانیک نیز طول عمر محدودی دارند و احتمالاً روشنایی آنها در طول زمان کاهش می یابد. ما امیدواریم که بهتر درک کنیم که چگونه این مؤلفه‌ها خراب می‌شوند و به دنبال گرایش‌ها در برندها یا انواع پانل‌های خاص باشیم.

 

 تست های ما

 تست نصب

برای این آزمایش، ما از قفسه موجودی موجود برای راه‌اندازی همه 100 تلویزیون استفاده کرده‌ایم. برای اطمینان از اینکه هر تلویزیون به درستی تغذیه می شود و به درستی محافظت می شود، یک زیرپانل الکتریکی جدید و سیستم حفاظت از نوسانات نصب شد. هر تلویزیون از طریق HDMI به پخش کننده رسانه Yodeck و هر استریمر از طریق اترنت به یک سرور مرکزی متصل می شود. این به ما امکان می دهد محتوای نمایش داده شده در هر 100 تلویزیون را به طور همزمان کنترل کنیم. پخش‌کننده‌های Yodeck از HDMI-CEC نیز پشتیبانی می‌کنند و به ما این امکان را می‌دهند که تلویزیون‌ها را از راه دور کنترل کنیم، آنها را طبق یک برنامه زمان‌بندی ثابت روشن و خاموش کنیم.

 

 تنظیمات تلویزیون

در طول مدت این آزمایش، هر تلویزیون مطابق با تنظیمات پیش کالیبراسیون پیشنهادی ما برای آن مدل تنظیم می‌شود، اما روشنایی آن حداکثر است. ما همچنین این تنظیمات را به دقت بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم در طول زمان به دلیل به‌روزرسانی میان‌افزار یا اشکال دیگری که می‌تواند باعث تغییر تنظیمات شود، چیزی تغییر نمی‌کند. برای تلویزیون‌های OLED در این آزمایش، همه ویژگی‌های ذخیره پنل، از جمله ویژگی‌های تغییر پیکسل و مکانیسم‌های جلوگیری از سوختن اضافی، مانند ویژگی تنظیم روشنایی لوگوی ال‌جی را فعال می‌کنیم. همه تلویزیون‌ها از آخرین سیستم‌افزار موجود در ابتدای آزمایش استفاده می‌کنند، اما اتصال Wi-Fi آنها در طول مدت آزمایش غیرفعال است تا هیچ به‌روزرسانی سیستم‌افزاری بدون نظارت دریافت نکنند. اگر در طول آزمایش ما هر گونه به روز رسانی سیستم عامل مهمی ارائه شود، ما همچنان این تلویزیون ها را مجدداً آزمایش خواهیم کرد. با این حال، ما اندازه‌گیری‌های بیشتری را قبل و بعد از اعمال به‌روزرسانی میان‌افزار انجام خواهیم داد تا هرگونه تغییر در حداکثر روشنایی ناشی از به‌روزرسانی میان‌افزار را ردیابی کنیم.

 

 برنامه

Tuesday, Thursday, Saturday, Sunday

Time (24 h)

TV power status

Cycle length (h)

00:00 ON 1.0
01:00 OFF 0.5
01:30 ON 1.5
03:00 OFF 0.5
03:30 ON 1.5
05:00 OFF 0.5
05:30 ON 1.5
07:00 OFF 0.5
07:30 ON 9.5
17:00 OFF 0.5
17:30 ON 1.5
19:00 OFF 0.5
19:30 ON 1.5
21:00 OFF 0.5
21:30 ON 1.5
23:00 OFF 0.5
23:30 ON 0.5

Monday, Wednesday, Friday

Time (24 h)

TV power status

Cycle length (h)

00:00 ON 1.0
01:00 OFF 0.5
01:30 ON 1.5
03:00 OFF 0.5
03:30 ON 1.5
05:00 OFF 0.5
05:30 ON 1.5
07:00 OFF 5
12:00 ON 5
17:00 OFF 0.5
17:30 ON 1.5
19:00 OFF 0.5
19:30 ON 1.5
21:00 OFF 0.5
21:30 ON 1.5
23:00 OFF 0.5
23:30 ON 0.5

 

به روز رسانی 2022/11/18: پس از اینکه تست دو ساله طول عمر خود را راه اندازی کردیم، چند کاربر به سرعت به یک نقص بزرگ در برنامه ما اشاره کردند. این به تلویزیون‌های OLED سونی اجازه نمی‌داد چرخه‌های جبرانی خود را اجرا کنند، زیرا تلویزیون‌های سونی این فرآیند را تنها پس از چهار ساعت خاموش بودن تلویزیون شروع می‌کنند. ما برنامه‌ریزی خود را تنظیم کرده‌ایم تا مطمئن شویم این فرآیند زمان کامل دارد. هر تلویزیون در مجموع 20 ساعت در روز در روزهای سه شنبه، پنجشنبه، شنبه و یکشنبه روشن است و چندین بار در روز روشن و خاموش می شود. در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه، آنها در مجموع 15.5 ساعت روشن هستند تا به تمام تلویزیون های OLED زمان داده شود تا چرخه های جبران پنل خود را اجرا کنند. ما آن‌ها را به چرخه در می‌آوریم زیرا می‌خواهیم چرخه‌های برقی مکرر نمایشگر را نیز شبیه‌سازی کنیم تا آن قطعات فرسوده شوند و ببینیم که چگونه در طول زمان پیر می‌شوند. همچنین می‌خواهیم به تلویزیون‌ها زمان بدهیم تا بین دو اجرا خنک شوند تا چرخه گرما را در اجزای داخلی شبیه‌سازی کنند. در این مدت، تلویزیون ها در حالت آماده به کار هستند اما همچنان برق دریافت می کنند. این به ویژه برای تلویزیون های OLED که دارای چرخه جبران خودکار هستند که پس از چندین ساعت استفاده اجرا می شود بسیار مهم است. برنامه ما برای اطمینان از اینکه آن چرخه های جبرانی زمان کافی برای اجرای صحیح دارند طراحی شده است.

 

 فاز زاه اندازی

ما آزمایش را با یک راه‌اندازی نرم شامل همه 100 تلویزیون در 21 اکتبر 2022 آغاز کردیم. مرحله اولیه راه‌اندازی نرم تا 4 نوامبر ادامه داشت، زمانی که آنها را به طور موقت خاموش کردیم. هدف از پرتاب نرم این بود که مطمئن شویم همه چیز به درستی کار می کند و همه تلویزیون ها طبق برنامه برنامه ریزی شده کار می کنند. پس از راه اندازی نرم، چند تغییر در تنظیمات آزمایشی ما ایجاد شد، بنابراین مجموعه جدیدی از عکس های یکنواخت برای اکثر تلویزیون ها گرفته شد. آزمون کامل در 16 نوامبر 2022 آغاز شد و تقریباً دو سال کامل تا پایان سال 2024 ادامه خواهد داشت. در مرحله راه‌اندازی، Sony A80J، A80K، A8H، A90J، A90K، و A95K و همچنین Vizio OLED 2020، تنها پس از دو هفته آزمایش، حفظ تصویر شدیدی داشتند. چرخه‌های جبران را روی تلویزیون‌های آسیب‌دیده اجرا کردیم و روش‌های مختلفی را برای حذف حفظ تصویر، از جمله اجرای چند ویدیوی طراحی‌شده برای حذف آن، امتحان کردیم. ما در نهایت توانستیم بیشتر حفظ تصویر را حذف کنیم. تلویزیون‌های OLED ال‌جی نیز زمانی که آزمایش را متوقف کردیم، نشانه‌هایی از حفظ تصویر را نشان دادند، اما خیلی سریع پاک شد و نیازی به اقدام اضافی نبود. تعداد کمی از کاربران به سرعت به این موضوع اشاره کردند که این به دلیل نقص در برنامه اولیه ما بود. این زمان به تلویزیون های سونی اجازه نداد تا چرخه های جبران خود را اجرا کنند. ما برنامه خود را تنظیم کرده ایم تا مطمئن شویم که این چرخه زمان لازم برای اجرا دارد.

 

 

 نتایج تست ها

 

هر دو ماه یکبار، یکنواختی و روشنایی را در هر تلویزیون اندازه گیری می کنیم. ما یک سری عکس یکنواخت (50٪ خاکستری، 100٪ قرمز، سبز، آبی، فیروزه ای، سرخابی و زرد) می گیریم و حداکثر روشنایی را در SDR با یک اسلاید 10٪ و یک اسلاید 100٪ اندازه گیری می کنیم. سپس تصاویر یکنواخت پردازش می شوند و به بررسی اضافه می شوند و نموداری به روز می شود که روشنایی 10% و 100% را در طول زمان نشان می دهد. همه 100 تلویزیون به طور همزمان مجدداً آزمایش می شوند و اطمینان حاصل می شود که نتایج در وب سایت همیشه قابل مقایسه هستند. به دلیل نیاز گاه به گاه به آزمایش های اضافی، نتایج لزوماً همیشه به طور همزمان به روز نمی شوند. برای مشاهده نتایج هر تلویزیون در طول زمان، به بخش تست طول عمر تسریع شده هر بررسی نگاه کنید. از آنجا می توانید ماه و رنگ اسلایدی را که می خواهید ببینید انتخاب کنید. نمودار زیر روشنایی تلویزیون را با یک پنجره 10% و 100% در طول زمان نشان می دهد که از همان ابتدا شروع می شود. این نمودار همیشه با آخرین داده ها به روز می شود.

 

 خرابی تلویزیون

اگر یک تلویزیون در طول آزمایش ما به طور کامل از کار بیفتد، آن را از آزمایش حذف می‌کنیم و برای تعیین علت اصلی شکست، آزمایش پس از مرگ انجام می‌شود. ما تلویزیون را از بین می‌بریم و به دنبال اجزای خراب می‌گردیم، از منبع تغذیه گرفته تا خرابی برد و خازن‌های منفجر شده. ما می خواهیم دقیقاً بدانیم که چه چیزی باعث از کار افتادن تلویزیون شده است، اگرچه همیشه نمی توان علت دقیق آن را تعیین کرد.

 

 لیست تلویزیون های مورد استفاده در تست ما

این لیست کامل تلویزیون هایی است که در دو سال آینده آزمایش خواهیم کرد. توجه داشته باشید که این یک تست بسته است. همانطور که ما تلویزیون های جدیدی را برای بررسی می خریم، قصد نداریم آنها را به تست طول عمر اضافه کنیم. تنها استثنا در این مورد این است که چیزی واقعاً جدید و پیشگامانه ظاهر شود. ممکن است در آن زمان استثنا قائل شویم و آن را به آزمون اضافه کنیم، اما نتایج آن تلویزیون با بقیه آزمون قابل مقایسه نیست.

 

 

Amazon Fire TV 4-Series LG QNED99 8k Sony X800H
Amazon Fire TV Omni Series LG UP7000 Sony X80J
Hisense A6G LG UP8000 Sony X80K
Hisense A6H LG UQ8000 Sony X85J
Hisense H8G LG UQ9000 Sony X85K
Hisense H9G Samsung AU8000 Sony X900H
Hisense U6G Samsung Q60/Q60A QLED Sony X90J
Hisense U6GR Samsung Q60/Q60B QLED Sony X90K
Hisense U6H Samsung Q60/Q60T QLED Sony X91J
Hisense U7G Samsung Q70/Q70A QLED Sony X950H
Hisense U7H Samsung Q70/Q70T QLED Sony X95J
Hisense U800GR 8k Samsung Q80/Q80A QLED Sony X95K
Hisense U8G Samsung Q90/Q90T QLED TCL 3 Series 2020
Hisense U8H Samsung Q900TS 8k QLED TCL 4 Series/S435 2020
Hisense U9DG Samsung QN800A 8k QLED TCL 4 Series/S446 2021
Insignia F50 QLED Samsung QN85A QLED TCL 4 Series/S455 2022
LG A1 OLED Samsung QN85B QLED TCL 5 Series/S535 2020 QLED
LG A2 OLED Samsung QN900A 8k QLED TCL 5 Series/S546 2021 QLED
LG B1 OLED Samsung QN90A QLED TCL 6 Series/R635 2020 QLED
LG B2 OLED Samsung QN90B QLED TCL 6 Series/R646 2021 QLED
LG BX OLED Samsung QN95B QLED TCL 6 Series/R648 2021 8k QLED
LG C1 OLED Samsung S95B OLED TCL R745 QLED
LG C2 OLED Samsung The Frame 2021 Toshiba C350 Fire TV 2021
LG CX OLED Samsung The Frame 2022 QLED Vizio D3 Series 2021
LG G1 OLED Samsung The Terrace Vizio M Series Quantum X 2022
LG G2 OLED Samsung TU7000 Vizio M6 Series Quantum 2021
LG NANO75 2021 Samsung TU8000 Vizio M6 Series Quantum 2022
LG NANO75 2022 Sony A80J OLED Vizio M7 Series Quantum 2021
LG NANO85 2020 Sony A80K OLED Vizio OLED 2020
LG NANO85 2021 Sony A8H OLED Vizio P Series Quantum 2020
LG NANO90 2021 Sony A90J OLED Vizio P Series Quantum 2021
LG NANO99 8k 2021 Sony A90K OLED Vizio V Series 2022
LG QNED80 Sony A95K OLED Vizio V5 Series 2021

 

 محدودیت ها

این تست محدودیت‌هایی دارد و ما باید مراقب باشیم که چه نتیجه‌گیری می‌کنیم. هدف از این تست درک بهتر قابلیت اطمینان تلویزیون ها به طور کلی و اینکه کدام قطعات بیشتر احتمال دارد خراب می شوند است. با چنین حجم نمونه کوچکی، نمی‌توانیم به سؤالات مربوط به کیفیت یا قابلیت اطمینان یک مدل خاص پاسخ دهیم. حتی اگر تلویزیون خاصی در تست‌های ما خراب شود، این بدان معنا نیست که تجربه شما با آن تلویزیون خواهد بود. برعکس، حتی اگر تلویزیون در تست ما خراب نشود، به این معنی نیست که تلویزیون شما خراب نمی شود. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که این آزمایش یک آزمایش شکنجه سریع است. این نشان دهنده استفاده عادی روزانه نیست، بنابراین حتی اگر نوع خاصی از تلویزیون بعد از یک سال خراب شود، این نشان دهنده چندین سال استفاده عادی است. بسته به نتیجه این آزمایش، ممکن است بتوانیم درک بهتری از قابلیت اطمینان برندهای خاص داشته باشیم، اما بعید است و این یکی از اهداف ما نیست. این آزمایش همچنین بعید است که شکست های اولیه را بگیرد. از آنجایی که همه تلویزیون‌های موجود در این تست فرآیند بررسی ما را طی کرده‌اند، حداقل ده‌ها، اگر نه صدها ساعت استفاده دارند. این بدان معناست که ما هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه کدام برندها احتمال بیشتری برای تولید "لیمو" دارند، یا تلویزیون هایی که در دوره بازگشت اولیه از کار می افتند، نداریم، زیرا قبلاً آن واحدها را بازگردانده یا مبادله کرده بودیم. از آنجایی که تلویزیون های ما قبل از رسیدن به ما باید مسافت بسیار بیشتری را نسبت به اکثر خریداران تلویزیون طی کنند، خرابی های اولیه به دلیل آسیب حمل و نقل برای ما رایج تر است، بنابراین داده های داخلی ما در مورد آن برای اکثر خریداران مرتبط نیست.

 

 نتیجه گیری

تلویزیون ها یکی از قابل اعتمادترین لوازم الکترونیکی مصرفی در بازار هستند. در حالی که اکثر مردم هر دو تا سه سال یک بار گوشی یا تبلت خود را عوض می کنند، معمولا افراد برای 5 تا 10 سال یا بیشتر تلویزیون خود را نگه می دارند. اما به طور کلی تلویزیون ها چقدر قابل اعتماد هستند؟ چه در مورد سوختن در; آیا هنوز یک مسئله است؟ ما امیدواریم که بتوانیم در طی چند سال آینده با اجرای این 100 تلویزیون از طریق آزمایش طول عمر سریع خود به این سؤالات و موارد دیگر پاسخ دهیم.

 

کپی فقط با ذکر نام فروشگاه لوازم خانگی صالحی

 منبع : https://www.rtings.com


مطالب پر بازدید