عیب‌یابی چشمک زدن چراغ تلویزیون

منبع : https://khedmatazma.com

عیب‌یابی چشمک زدن چراغ تلویزیون

یکی از مشکلاتی که برای تلویزیون پیش آمده و پروسه تعمیر تلویزیون را به همراه داشته، چشمک زدن چراغ تلویزیون است. این مشکل می‌تواند بسیار ساده باشد و با جدا کردن تلویزیون از پریز برق و وصل مجدد آن پس از چند دقیقه حل شود. اما گاهی اوقات مشکل چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون علت پیچیده‌ای دارد و لازم است راه حل طولانی‌تری برای رفع این ایراد دنبال کنید.

در این اینجا سعی ما بر این است که قدم به قدم شما را راهنمایی کنیم تا دلیل چشمک زدن چراغ تلویزیون را پیدا کنید و راه‌های ممکن برای برطرف کردن آن را پیاده کنید. البته توجه داشته باشید که چنانچه با این شیوه‌ها مشکل چراغ پاور تلویزیونتان حل نشد، حتماً از یک متخصص ماهر کمک بگیرید. با ما همراه باشید.

چشمک زدن چراغ تلویزیون دلایل مختلفی را به همراه داشته و تنها مختص یک مدل و برند تلویزیون نیست. از این رو در لیست تعمیرات تمامی تلویزیون‌ها مثل

 • خدمات تعمیر تلویزیون ال جی  در محل و نمایندگی‌های مجاز
 • سرویس و عیب یابی تلویزیون سامسونگ
 • بررسی و تعمیر تلویزیون سونی بر طبق بررسی جدول عیب یابی تلویزیون سونی
 • خدمات تعمیر تلویزیون ایکس ویژن
 • رفع مشکلات و تعمیر تلویزیون شارپ
 • خدمات تعمیر تلویزیون صنام
 • رفع ایرادات و تعمیر تلویزیون هایسنس
 •  تعمیرات تلویزیون پروجکشن
 • خطایابی و تعمیرات تلویزیون توشیبا
 • برطرف کردن مشکلات تلویزیون اسنوا 
 • رفع خرابی و تعمیر تلویزیون پلاسما
 • تعمیر پس از عیب یابی تلویزیون پاناسونیک
 • رفع مشکلات تلویزیون دوو در محل 

 

و سایر برندها روش‌های تشخیص و رفع این ایراد به چشم می‌خورد. به همین دلیل سعی داریم در این مقاله به بررسی دلایل بروز چشمک چراغ تلویزیون و روش‌های رفع آن اشاره داشته باشیم. 

 

علت چشمک زدن چراغ تلویزیون چیست؟

اول از همه لازم است بدانید که چشمک زدن چراغ تلویزیون ال ای دی (LED) نشانه‌ی وجود یک مشکل در عملکرد دستگاه تلویزیون شماست. توصیه می‌کنیم حتما این مشکل را شناسایی و برطرف کنید تا آسیب‌های جدی دیگری متوجه تلویزیون شما نباشد. به این چراغ چشمک‌زن، چراغ پاور، چراغ LED یا چراغ standby هم گفته می‌شود.

همانند موارد تعمیر تلویزیون آبخورده یا رفع مشکلات و تعمیر پورت hdmi تلویزیون، توجه کافی به احتمال ایراد در بک لایت تلویزیون و نیاز به تعمیر فلت تلویزیون و اختلال در روند عملکرد قطعات پنل تلویزیون در هنگام تشخیص و رفع این ایراد از اهمیت بالایی برخوردار است. 

 

علت چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون

 

نقص در عملکرد قسمت‌های مختلفی از تلویزیون می‌تواند باعث چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون شود. وجود ایراد در برد پاور (power board که به عنوان تأمین کننده‌ی انرژی وظیفه‌ی تبدیل جریان AC به DC را دارد) شایع‌ترین دلیل است.

دلیل دوم این اختلال، وجود ایراد در برد اصلی (main board که مانند مغز در بدن انسان است و ارتباط سایر قسمت‌های تلویزیون را کنترل می‌کند) است.بنابراین برای رفع آن باید نسبت به تعمیر برد تلویزیون اقدام شود.

 

ایراد پاور برد یا مین برد در چشمک زدن چراغ استندبای تلویزیون

 

حالت‌های مختلف چراغ چشمک زن و وضعیت تلویزیون

در زیر لیستی از وضعیت‌های مختلف مواجهه با چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون را آورده‌ایم.

 • چشمک زدن چراغ تلویزیون هنگام روشن شدن
 • روشن نبود دکمه‌ی پاور علیرغم اتصال دستگاه به برق
 • چشمک زدن چراغ پاور در زمان روشن بودن تلویزیون
 • روشن بودن چراغ استندبای تلویزیون و روشن نشدن تلویزیون
 • 3مرتبه چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون

دقت کنید که برخی از این حالت‌ها را تنها یک متخصص ماهر بایستی شناسایی و رفع کند. ما اینجا تنها راه کارهایی را توضیح می‌دهیم که شما بدون هیچ تجربه‌ی تخصصی قادر هستید انجام دهید. بنابراین تصور نکنید که با مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید تمام مشکلات چشمک زدن چراغ تلویزیون را حل کنید.

یک نکته‌ی مهم دیگر این است که چشمک زدن چراغ تلویزیون سامسونگ یا ال جی با چشمک زدن چراغ تلویزیون سونی و پاناسونیک ممکن است حالت‌های متفاوتی داشته باشد. اغلب دلیل‌های مشابه برای آن‌ها وجود دارد ولی در برخی موارد سازندگان راه حل‌های متفاوتی برای حل آن‌ها پیش بینی و ارائه می‌کنند. پس به شرکت سازنده‌ی تلویزیون هم دقت کنید.

 

راهکارهای حل مشکل چشمک زدن چراغ تلویزیون

روش رفع این خطا همانند عیب یابی و تشخیص علت پیدا شدن خطوط افقی روی صفحه تلویزیون یا دلایل عدم شناسایی هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون و همین طور علت قطع شدن صدای گیرنده دیجیتال تحت تاثیر نحوه اتصال سینما خانگی به تلویزیون و موارد دیگر با توجه به نشانه‌ها و آسیب وارد به قطعات ارائه می‌شود.

همان طور که گفتیم این مسئله به دو دلیل عمده می‌تواند بروز پیدا کند. در ادامه راه برطرف نمودن هر یک از حالت‌های بیان شده در بالا را برایتان توضیح می‌دهیم.

 

حالت اول: چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون هنگام روشن کردن

اگر هنگام روشن کردن تلویزیون ال ای دی سامسونگ یا ال جی چراغ پاور چشمک می‌زند، خیالتان راحت باشد. این حالت کاملاً طبیعی است و نشان می‌دهد که قسمت‌های مختلف تلویزیون به خوبی کار می‌کند.

در واقع این حالت قابل انتظار است و برعکس آن، یعنی اگر هنگام شروع به کار دستگاه تلویزیون چراغ استندبای چشمک نمی‌زند، یک هشدار مبنی بر درست کار نکردن بخشی از تلویزیون به خصوص برد اصلی یا همان مین برد است. در این شرایط باید حتماً از تکنسین متخصص کمک بگیرید.

 

حالت دوم: روشن نبودن دکمه‌ی پاور

گاهی اوقات تلویزیون به برق متصل است اما چراغ پاور دستگاه روشن نیست. در نگاه اول بنظر می‌رسد که یه مشکل در برق‌رسانی به قسمت‌های مختلف دستگاه وجود دارد. بنابراین محافظ برق و تمام اتصالات را بطور کامل چک کنید. پیشنهاد می‌کنیم اتصال به برق را قطع کرده و پس از چند ثانیه درنگ مجدداً وصل کنید.

اگر مشکل همچنان باقی است در تلویزیون‌های ال جی، باید به قسمت تنظیمات تلویزیون وارد شوید و از قسمت option گزینه‌ی power indicator در تلویزیون غیرهوشمند یا گزینه‌ی LG logo light در تلویزیون هوشمند، را روی حالت روشن قرار دهید.

در تلویزیون ال ای دی سامسونگ هم باید به قسمت setting وارد شوید و به هم ریختگی تنظیمات را برطرف کنید. برای این کار به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید.

 

حالت سوم: چشمک زدن چراغ تلویزیون در زمان روشن بودن تلویزیون

وقتی که چراغ پاور تلویزیون مدام چشمک می‌زند، به احتمال زیاد برد اصلی دچار ایراد شده است. البته گاهی اوقات فرسوده بودن محافظ برق باعث می‌شود تا ولتاژ لازم برای روشن شدن به دستگاه تلویزیون منتقل نشود و شما با چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون روبرو شوید. بنابراین قبل از تماس با متخصص یک بار محافظ و رابط برق تلویزیون ال ای دی را چک کنید.

اگر بعد از بررسی محافظ برق و یا تعویض آن چشمک زدن چراغ تلویزیون برطرف نشد، از آنجا که برد اصلی تلویزیون بسیار حساس است حتماً از تکنسین ماهر برای تعمیر تلویزیون کمک بگیرید.

 

برطرف کردن ایراد چراغ پاور توسط متخصص

 

حالت چهارم: روشن نشدن تلویزیون علیرغم روشن بودن چراغ پاور تلویزیون

زمانی که تلویزیون به برق متصل باشد و خود دستگاه خاموش باشد، روشن بودن چراغ پاور تلویزیون کاملاً طبیعی است اما اگر هر چقدر تلاش می‌کنید تلویزیون روشن نمی‌شود، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قبل از هر کاری تمام اتصالات تلویزیون به برق یا سایر دستگاه‌های جانبی را قطع کنید.
 2. پس از چند دقیقه تلویزیون را به برق وصل کنید و تلویزیون را روشن کنید، چنانچه مشکل پابرجاست، تلویزیون را برای 24 ساعت از برق جدا کرده و پس از آن امتحان کنید.
 3. گاهی اوقات این مشکل مربوط به کنترل از راه دور یا ریموت تلویزیون است. باتری‌های ریموت را خارج کنید و ریموت سایر دستگاه‌ها را از تلویزیون دور کنید. تلویزیون را با فشردن دکمه‌ی پاور روشن کنید. اگر مشکل برطرف شد یعنی که ریموت کنترل تلویزیون خراب است؛ می‌توانید مطلب مربوط به بررسی و تعمیر کنترل تلویزیون و همین طور تعمیر کنترل رسیور را مطالعه کنید.امروزه قابلیت‌های مثل کنترل تلویزیون با گوشی در مواقع ضروری ایراد در کنترل را پوشش می‌دهد.
 4. اما اگر مشکل حل نشد، بایستی یک تعمیرکار باتجربه‌ی تلویزیون کار عیب یابی و تعمیر آن را انجام دهد.

 

حالت پنجم: 3 مرتبه چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون

برخی اوقات وجود مشکل در کابل‌ها، پاور برد و یا مین برد با یک هشدار متمایز در تلویزیون ال جی یا سامسونگ به شما اعلام می‌شود. خیلی ساده بگوییم که 3 بار چشمک زدن چراغ تلویزیون الی جی یا سامسونگ یعنی اینکه هیچ کاری نکنید و به تکنسین تعمیر تلویزیون اطلاع دهید.

در این حالت تکنسین مشکل را بررسی و قطعات معیوب را تعویض می‌کند.

نکات مهم پایانی در بررسی مشکل چشمک زدن چراغ تلویزیون

در انتها لازم است به چند نکته توجه داشته باشید:

 • دقت کنید، اگر به دنبال حل مشکل چشمک زدن تلویزیون هستید، یعنی اینکه تلویزیون شما روشن می‌شود و تصویر پرش دارد یا روشن و خاموش می‌شود. مطلبی که جداگانه به عیب یابی و رفع این مشکل می‌پردازد، را مطالعه کنید.
 • به هیچ وجه خودتان اقدام به باز کردن تلویزیون و بررسی آن نکنید. اگر دستگاه دارای گارنتی باشد، با این کار فرصت استفاده از خدمات پس از فروش رایگان را از دست می‌دهید.
 • باز هم تأکید می‌کنیم که به توصیه‌های سازندگان تلویزیون، که در بروشور یا همان دفترچه راهنمای دستگاه قید شده است، مراجعه کنید. همانطور که گفتیم برخی شرکت‌های سازنده شیوه‌ی عیب یابی یا رفع هوشمندی برای مشکلات تلویزیون در نظر گرفته اند مثلاً کد خطا در تلویزیون هوشمند سونی، از طریق چشمک زدن چراغ تلویزیون سونی به شیوه‌ی خاص اعلام می‌شود. چشمک زدن‌های متناوب 3 مرتبه‌ای با فاصله‌ی چند ثانیه مشکل فنی در برد اصلی یا برد پاور را خبر می‌دهد.

 

گاها اتصال دستگاه‌های جانبی همانند اتصال لپ تاپ به تلویزیون، برقراری ارتباط و اتصال گوشی به تلویزیون قدیمی و نصب و راه اندازی نرم افزاری خاص برای پخش زیرنویس در تلویزیون روی عملکرد و همین طور واکنش‌های قطعات تلویزیون مثل چراغ و پاور تاثیر گذاشته و روند عملکردی آن‌ها را تغییر می‌دهد. بنابراین بررسی این موارد هر چند با درصد کم تاثیرگذاری در رفع این مشکلا در صورت عدم ایراد در قطعه‌ای خاص بی اهمیت نیست. 

امیدواریم خواندن این مطلب شما را در یافتن علت چشمک زدن چراغ تلویزیون و رفع آن یاری کرده باشد. اگر مشکل حل نشد یا تشخیص و رفع آن برایتان سخت است روی متخصصین حرفه ای و کاربلد "خدمت از ما" حساب کنید. شما می‌توانید به راحتی با ثبت سفارش آنلاین، هزینه تعمیر تلویزیون را به رایگان استعلام کنید و با بررسی سوابق تکنسین‌ها ماهرترین و بهترین آن‌ها را برای تعمیر تلویزیون در محل انتخاب کنید.

 منبع : https://khedmatazma.com


مطالب پر بازدید