علت قطع شدن صدای تلویزیون

منبع : https://khedmatazma.com

علت قطع شدن صدای تلویزیون

چرا تلویزیون صدا ندارد؟ علت قطع شدن صدای تلویزیون چیست؟ چرا کانال تلویزیون صدا ندارد؟ علت صدای خش خش تلویزیون چه چیزی است؟ علت صدا نداشتن تلویزیون سامسونگ چیست؟ چرا بعضی از شبکه های دیجیتال صدا ندارد؟ مثلا چرا شبکه توشه صدا ندارد؟ چرا شبکه ورزش صدا ندارد؟

اگر اینها جز سوالات شما هم نیز است؛ پس برای فهمیدن علت قطع شدن صدای تلویزیون و راه حل های بر طرف کردن این مشکل این پست را بخوانید. چراکه ممکن است با استفاده از این راهکارها، خودتان قادر به برطرف کردن مشکل قطع صدای تلویزیون باشید و نیازی به تعمیر صدای تلویزیون نداشته باشید.

رعایت اوصول نحوه اتصال سینما خانگی به تلویزیون در شرایطی که از سلامت قطعاتی مثل بک لایت تلویزیون و بخش‌های مرتبط با صدا و تصویر در پنل تلویزیون و مین برد اصلی اطمینان داریم در دسترسی به صدا تاثیر بسزایی دارد. گاها تنظیمات اشتباهی منجر به عدم دریافت دیتا بصورت صدا و اتصال آن به تصویر در گیرنده می‌شود.

 

چرا تلویزیون صدا ندارد؟

یکی از مشکلات رایج تلوزیون‌های خانگی، صدا نداشتن تلویزیون یا قطع شدن آن و همچنین، مشکلات دیگری همچون خش خش کردن صدای تلویزیون، ناهمزمان بودن صدا و تصویر تلویزیون و… وجود دارد که همگی لذت تجربه استفاده از تلویزیون را از بین می‌برند و به قول معروف لذت دیدن یه برنامه تلویزیونی را بر دلمان می‌گذارد. چرا که صدا بخش مهمی از تلویزیون است و به هیچ وجه نمی‌توان از آن گذشت.

 قطع شدن صدای تلویزیون مانند قطع شدن یکی از اعضای بدن است که بدون آن سخت است. اما راه حل این مشکلات همواره در تعمیر صدای تلویزیون خلاصه نمی‌شود. گاهی مشکلات صدای تلویزیون ال جی، علت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ، علت قطع شدن صدای تلویزیون سونی و… مربوط به بخش تنظیمات و یا ایرادات ساده ایست که به راحتی قابل حل است.

در برخی موارد نیز که به تجربه و تخصص تکنسین تلویزیون برای تعمیرات سخت افزاری احتیاج است.

 

بررسی دلایل قطع شدن صدای تلویزیون

 مشکل قطع صدای تلویزیون و نداشتن صدا می‌تواند به دو دسته عوامل نرم افزاری و عوامل سخت افزاری تلویزیون مربوط گردد. در صورتی که مشکل قطع شدن صدای تلویزیون، مربوط به موارد سخت افزاری بوده به طوری که نتوانستید قطع شدن صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و… خود را برطرف نمایید، حتما نسبت به عیب یابی تلویزیون سامسونگ و سایر برندها سپس  اقدام کنید سپس تعمیرکار متخصص جهت بررسی و تعمیر صدای تلویزیون، مراجعه کنید تا خسارات بیشتری به دستگاه وارد نشود.

 

علت قطع شدن صدای تلویزیون

 

1. قطع ناگهانی صدای تلویزیون با اتصال به دستگاه دیجیتال

علت قطع شدن صدای رسیور و جواب به سوال اینکه چرا کانال تلویزیون صدا ندارد، در اکثر موارد می‌تواند مربوط به کابل های آن ها باشند. به احتمال زیاد کابل‌های شما به درستی وصل نشده است. اطمینان حاصل کنید که کابل‌های A/V به طور درست به ورودی ویدیوی مناسب در تلویزیون وصل شده‌اند.

در این شرایط ایرادات کنترل نیز در عدم برقراری ارتباط با گیرنده و تغییرات صدا تاثیرگذار است. از این رو اقدامات لازم برای تعمیر کنترل تلویزیون و رفع ایرادات و تعمیر کنترل رسیور برقراری ارتباط صدا با تصویر بر روی گیرنده تلویزیون نقش دارد. 

 

2. فعال بودن گزینه Mute

فعال بودن گزینه Mute در تلویزیون‌ها شایع ترین علت نداشتن صدا تلویزیون است. پس اطمینان حاصل کنید که گزینه MUTE تلویزیون شما فعال نیست.اگر دسترسی به کنترل ندارید با فعالسازی قابلیت کنترل تلویزیون با گوشی از طریق نرم افزارهای فعال روی تلویزیون و گوشی نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید. 

 

3. اتصال هدفون به تلویزیون

شاید به نظر ساده برسد ولی متصل بودن هدفون به تلویزیون یکی از رایج ترین دلایل قطع شدن صدای تلویزیون است. پس طمینان حاصل کنید که هیچ هدفونی به تلویزیون وصل نشده است. اتصال هدفون یا لوازم جانبی مشابه باعث می‌شود که خروجی صدا از طریق هدفون پخش شود.

 

4. تنظیمات اشتباه افکت صدا

همان‌طور که می‌دانید؛ تلویزیون‌ها دارای تنظیمات افکت برای صدا خروجی هستند. با برگرداندن تنظیمات افکت به حالت عادی می‌توانید صدای تلویزیون خود را وصل کنید. مشکل صدای تلویزیون را می‌توانید با برگرداندن افکت‌های صدا به حالت عادی برطرف کنید.

 

5. ایراد از کابل HDMI

در بسیاری مواقع که تلویزیون صدا ندارد، به دلیل اتصال آن به دستگاه دیگر همچون لپتاپ است. در این شرایط کابل‌های رابط مانند کابل HDMI می‌توانند مسبب این مشکل باشند. عدم شناسایی هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون در شرایط برعکس می‌تواند بصورت عدم برقراری صدا و پوشش همزمان تصویر و صدای ارسالی از دستگاه جانبی به تلویزیون ظاهر شود. 

 

6. علت صدا نداشتن تلویزیون به دلیل خرابی بلندگوی داخلی

ممکن است صدا نداشتن تلویزیون به دلیل خراب بودن بلندگوی تلویزیون باشد. برای رفع این مشکل باید به سراغ یک تعمیرکار خبره برای تعمیر صدای تلویزیون بروید، چرا که این مورد یک تعمیر سخت افزاریست و برای رفع آن به تخصص و دانش فنی احتیاج است.

معمولا در صورتی که بلندگوها سبب قطع شدن صدای تلویزیون باشند، پیش از خرابی کامل آنها خش خش کردن صدای تلویزیون نیز مشاهده می‌شود.عدم رعایت اصول در نحوه اتصال سینما خانگی به تلویزیون در هنگام نصب و راه اندازی تلویزیون می‌تواند در بروز مشکلات این شکلی تاثیر گذار باشد. 

 

7. علت قطع شدن صدای تلویزیون به دلیل ایراد برد اصلی یا مین برد

در نهایت دلیل قطع صدای تلویزیون ال جی، قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ، قطع شدن صدای تلویزیون سونی و… می‌تواند به برد اصلی تلویزیون یا مین برد تلویزیون مربوط باشد. اگر می‌‌خواهید بدانید که برد اصلی چیست؛ باید بگوییم که درواقع برد اصلی قطعه ایست که در آن صدای تلویزیون دیکود شده پردازش می‌شود. سپس به بخش آمپلی فایر یا تقویت کننده فرستاده شده و نهایتا به بلندگوها برای پخش فرستاده می‌شود.

 

دلایل قطع شدن صدای تلویزیون

 

6 روش حل مشکل قطع شدن صدای تلویزیون ال جی، سونی، سامسونگ و...

قطع شدن صدا برای برندهای متفاوت تلویزیون ممکن است به وجود آید. اگر مشکل فنی و سخت افزاری وجود نداشته باشد، با تنظیمات موجود در دستگاه می‌توانید خودتان آن را برطرف نمایید.

 

حل مشکل نداشتن صدا تلویزیون از طریق تنظیمات صدا

برای حل مشکل صدای تلویزیون سامسونگ می‌توانید به سراغ تنظیمات تلویزیون سامسونگ، ال جی و ... بروید و بررسی کنید که تنظیمات MTS تلویزیون روی MAIN یا STEREO تنظیم شده باشد. تنظیمات اشتباه صدا می‌تواند باعث قطع شدن صدای تلویزیون شود.

 

حل مشکل صدای تلویزیون سونی قطع شده، با بروزرسانی نرم افزاری

یکی از رایج‌ترین راه حل‌های مشکل قطع شدن صدای تلویزیون، بروزرسانی نرم افزاری آن است. اگر نسخه نرم افزار تلویزیون به روز است، با عیب یابی کار خود را ادامه دهید. در غیر این صورت ابتدا به روزرسانی نرم افزار را انجام دهید. می‌توانید برای اینکار از یک فنی کار حرفه‌ای کمک بخواهید.

همانطور که استفاده از قابلیت‌های جدید تلویزیون هوشمند در دسترسی به امکاناتی مثل پخش زیر نویس در تلویزیون، امکان اتصال لپ تاپ به تلویزیون با قابلیت بی سیم و برقراری اتصال گوشی با تلویزیون قدیمی تحت محیط شبکه در این شرایط می‌توانید بخشی از مشکلات صدا را با این ایده رفع کنید. 

 

حل مشکل قطع ناگهانی صدای تلویزیون ال جی در تنظیمات صدا

برای برطرف شدن مشکل قطع شدن صدای تلویزیون ال جی می‌توانید به سراغ تنظیمات آن بروید؛ برای دسترسی به تنظیمات صدای تلویزیون ال جی با فشار دادن دکمه “Home” منوی تلویزیون را باز کنید. گزینه “Sound”را انتخاب کنید. در این بخش تنظیمات صدا را بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنید. حل مشکل خاموش شدن تلویزیون می‌توانید مطلب ما را مطالعه کنید.

 

رجوع به تنظیمات بلندگوها

برای رفع مشکل صدا نداشتن تلویزیون، با کمک ریموت کنترل، میزان صدای تلویزیون را بازبینی کرده و در صورت نیاز تغییر دهید. دکمه ‎یا ‎"+"‎ را برای لغو قطع صدا فشار دهید. دکمه ACTION MENU را نگه دارید و بلندگوها، (بلندگوی تلویزیون) را انتخاب نمایید. در صورتی که دستگاه تلویزیون، بر روی سیستم صوتی تنظیم شود، اسپیکرهای تلویزیون تم‌ها آواهای کلیدی یا صداهای سیستم را پخش خواهد کرد.

 

بازگشت به تنظیمات کارخانه

اگر همچنان تلویزیون صدا ندارد و راه حل‌هایی برای رفع مشکل بی صدا شدن تلویزیون سامسونگ، مشکل قطع شدن صدای تلویزیون ال جی و ... را انجام داده‌اید، بهتر است در اینجا به سراغ تنظیمات کارخانه آن بروید. دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید. آموزش کامل ریست فکتوری تلویزیون را می‌توانید مطالعه کنید.

 

تنظیم مجدد به تنظیمات پیش فرض کارخانه تلویزیون ال جی

برای تنظیم مجدد تنظیمات پیش فرض کارخانه تلویزیون ال جی، ابتدا دکمه “Home” را فشار دهید با فشار دادن روی نماد “COG” منو نمایش داده شده و در گوشه بالا سمت راست صفحه تلویزیون خود وارد منوی تنظیمات شوید. گزینه “General” را فشار دهید و روی گزینه “Reset to Initial Settings” کلیک کنید.

 

علت قطع شدن صدای تلویزیون

 

در ادامه به سایر مشکلاتی که ممکن است در ارتباط با صدای تلویزیون به وجود آید، پرداخته‌ایم.

علت صدای خش خش تلویزیون چیست؟

همانطور که ذکر کردیم اصلی‌ترین علت صدای خش خش تلویزیون مربوط به بلندگوهای تلویزیون است. که با تعمیر سخت افزاری آن قابل رفع است. علت دیگر وجود صدای خش خش تلویزیون این است که مدل تلویزیون شما قدیمی است و دیگر قدرتی برای دریافت و پخش سیگنال های صوتی ندارد.

قطع و وصل شدن صدای تلویزیون چیست؟

گاهی اوقات صدای تلویزیون قطع شده و پس از مدتی مجدداً صدا پخش می‌شود. این موضوع ممکن است ناشی از خرابی اتصالات بلندگو یا کاهش کارایی آن باشد. اگر با این مشکل مواجه شدید باید برای تعمیر بلندگوی تلویزیون Sharp خود اقدام کنید.

 

علت قطع صدای شبکه های دیجیتالی چیست؟

چرا شبکه ورزش صدا ندارد؟ چرا شبکه توشه صدا ندارد؟ چرا شبکه تماشا صدا ندارد؟ چرا شبکه های دیجیتالی صدا ندارند؟ برای جواب به این سوالات باید بگوییم که؛ یکی دیگر از دلایل قطع و وصل شدن شبکه های دیجیتال، تداخل امواج دریافتی با امواج دیگری است که در محیط وجود دارند. این مشکلات ناشی از تلویزوین و یا کابل و یا دستگاه دیجیتال نیست و مربوط به مسائل فنی و دیجیتالی و گیرنده های در حال حاضر دستگاه شما میباشد.

 

قبل از تعمیر صدای تلویزیون باز به این نکات توجه کنید:

قبل از آنکه برای تعمیر صدای تلویزیون به سراغ تعمیرکاران خبره بروید، پیشنهاد می‌کنیم باز روند زیر را طی کنید. سپس برای تعمیر صدای تلوزیون دست به کار شوید. موارد ذکر شده در بخش ذیل، احتمالا کمک شایانی به شما در رفع قطع شدن صدای تلویزیون توسط خودتان خواهد کرد.

  • مطمئن شوید که منبع خروجی را به درستی تنظیم کرده باشید.
  • مطمئن شوید که منبع خروجی از فرمت تاویزیون پشتیبانی کند.
  • در صورت اتصال کابل اچ دی ام آی، از اتصال صحیح کابل‌های HDMI و کابل صدا مطمئن گردید.
  • در صورت نیاز کابل را عوض کنید.
  • دستگاه خروجی صدا را عوض کنید.
  • اگر دستگاه خروجی تنها روی تلویزیون شما کار نمیکند. تلویزیون را تعمیر کنید.
  • اگر دستگاه خروجی کار نمیکند، آن را عوض کنید.
  • حالت خروجی صدا را روی تلویزیون تعریف کنید.اگر از منبع خارجی استفاده می‌کنید و صدا تاخیر دارد حالت تاخیر صدا را غیر فعال کنید.

     منبع : https://khedmatazma.com


مطالب پر بازدید