بهترین نمایش تصویر کدام است ؟ HDMI یا DISPLAYPORT

 HDMI Cable

HDMI و DisplayPort دو مورد از پرکاربردترین کانکتورها در نمایشگرها و دستگاه های رسانه ای هستند. از رایانه‌ها و کنسول‌های بازی گرفته تا کوچک‌ترین نمایشگرها و بزرگ‌ترین تلویزیون‌ها، به احتمال زیاد چیزی دارید که حداقل یکی از این رابط‌ها را پشتیبانی می‌کند. وقتی صحبت از مانیتورها می شود، اکثر آنها حداقل یک اتصال HDMI و DisplayPort دارند و اکثر رایانه ها از هر دو پشتیبانی می کنند. اما تفاوت بین این دو چیست و چگونه تصمیم می گیرید از کدام یک استفاده کنید؟

 

 فناوری های پشتیبانی شده

HDMI و DisplayPort برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند، بنابراین از فناوری های مختلفی پشتیبانی می کنند. هر کدام بسته به نحوه استفاده از آن مزایای خاص خود را دارند.

 رزولیشن پشتیبانی شده

Translation is too long to be saved
حداکثر وضوح و نرخ تازه سازی موجود بستگی به نسخه های خاص DisplayPort و HDMI در دسترس شما دارد. اکثر مانیتورهای موجود در بازار امروزه از DisplayPort 1.2 یا 1.4 و/یا HDMI 1.4 یا 2.0 پشتیبانی می کنند. در حالی که مشخصات دقیق بسته به چند عامل دیگر متفاوت است، در زیر لیستی از حداکثر فرمت‌های تقریبی هر کانکتور می‌تواند پشتیبانی کند آورده شده است.

 

HDMI 1.4 HDMI 2.0 HDMI 2.1 DP 1.2 DP 1.3 DP 1.4 DP 2.0
1080p @ 120Hz
1440p @ 30Hz
1440p @ 60Hz
1440p @ 120Hz
4k @ 30Hz
4k @ 60Hz
4k @ 120Hz
8k @ 30Hz
8k @ 60Hz
8k @ 120Hz
HDR
Translation is too long to be saved
HDMI به لطف عرضه HDMI 2.1 که از قابلیت های DisplayPort 1.4 فراتر می رود، از نظر فنی برتر است، اما مانیتورهایی که از آن پشتیبانی می کنند کمیاب هستند. با این حال، انتظار می رود که به زودی تغییر کند، زیرا تعدادی از سازندگان مانیتورهای HDMI 2.1 را در CES 2021 اعلام کردند. در مقایسه با HDMI 2.0 استاندارد، DisplayPort 1.4 برتر است. DisplayPort 2.0 نیز معرفی شده است و دارای حداکثر پهنای باند حتی بالاتر از HDMI 2.1 با پهنای باند تقریباً سه برابری DisplayPort 1.4 است. این از نظر تئوری دستیابی به وضوح تا 16k با فشرده سازی یا وضوح پایین تر با نرخ تازه سازی بسیار بالاتر از آنچه در حال حاضر امکان پذیر است را ممکن می سازد. با این حال، در حال نوشتن، هیچ سخت افزاری وجود ندارد که از DisplayPort 2.0 پشتیبانی کند، و به دلیل تاخیرهای جهانی، احتمالاً حداقل تا اواخر سال 2021 شاهد آن نخواهیم بود.

 برنده : HDMI

 

 حمل و نقل چند جریانی (MST)

 

اولین بار با DisplayPort 1.2، Multi-Stream Transport یا MST معرفی شد، به شما امکان می دهد چندین نمایشگر را به یک اتصال DisplayPort در رایانه خود متصل کنید. اگرچه پهنای باند کل نمی تواند از حداکثر پهنای باند پورتی که استفاده می کنید تجاوز کند، در تئوری، این فناوری به شما امکان می دهد تا حداکثر 63 نمایشگر جداگانه را در یک پورت اجرا کنید. این زنجیره‌سازی دستگاه را می‌توان از یک نمایشگر به نمایشگر دیگر، تکنیکی به نام «زنجیره‌بندی» یا از طریق یک هاب خارجی انجام داد. HDMI به طور بومی از MST پشتیبانی نمی کند، اما می توان با استفاده از هاب DisplayPort به HDMI به نتایج مشابهی دست یافت. این هنوز به اتصال DisplayPort در دستگاه منبع نیاز دارد.

 برنده : DISPLAYPORT

 

 

AMD FreeSync

AMD FreeSync design

 G-SYNC Monitor (Dell Alienware AW2721D)

 

 HDMI

 فقط از FreeSync پشتیبانی می کند

 DISPLAYPORT

 پشتیبانی از  G-SYNC و FreeSync

Translation is too long to be sved
با دو تکنولوژی اصلی VRR در بازار، مهم است که انتخاب کانکتور شما مطابق با نیازهای شما باشد. اگر به دنبال اتصال رایانه شخصی با کارت گرافیک AMD یا Xbox هستید، به دنبال صفحه نمایشی هستید که از FreeSync پشتیبانی کند. FreeSync هم در HDMI و هم در DisplayPort پشتیبانی می شود، بنابراین واقعاً لازم نیست نگران آن باشید. G-SYNC، فناوری VRR NVIDIA، در حال حاضر فقط از طریق DisplayPort پشتیبانی می‌شود، بنابراین اگر کارت گرافیک NVIDIA دارید، اتصال DisplayPort بهترین است. برای گزینه‌ها، توصیه‌های ما را برای بهترین مانیتورهای G-SYNC ببینید.

 برنده : DISPLAYPORT

 

USB-C Alt-Mode

USB-C Alt-Mode که عمدتاً در رایانه‌های شخصی فشرده 2 در 1 و برخی تلفن‌ها پشتیبانی می‌شود، می‌تواند سیگنال ویدیویی را از طریق درگاه USB-C ارسال کند. DisplayPort از سال 2014 از این قابلیت پشتیبانی می‌کند و بسته به پهنای باند مورد نیاز برای نمایشگر، امکان ارسال داده‌های USB از طریق همان کابل را نیز فراهم می‌کند، بنابراین اگر مانیتور شما دارای پورت‌های USB داخلی است، می‌توانید نمایشگر و پورت‌های USB را درایو کنید. با یک کابل این همچنین به حالت USB Power Delivery اجازه می دهد تا کامپیوتر شما را با یک کابل تغذیه کند. HDMI همچنین از USB-C Alt-Mode پشتیبانی می کند، اما به کابل پیچیده تری نیاز دارد، زیرا سیگنال باید از DisplayPort به HDMI تبدیل شود.

  برنده : DISPLAYPOR

 

دیگر تکنولوژی ها

این فقط خلاصه ای از فناوری های اصلی پشتیبانی شده توسط DisplayPort و HDMI است. HDMI همچنین از فناوری‌های دیگری مانند ARC و eARC و Ethernet-Over-HDMI پشتیبانی می‌کند. با استثنائات بسیار کمی، این فناوری‌ها عمدتاً با در نظر گرفتن تلویزیون‌ها طراحی شده‌اند و در اکثر مانیتورها پشتیبانی نمی‌شوند، بنابراین از حوصله این مقاله خارج هستند.

 

HDMI Cable

 HDMI Connector

 DisplayPort Cable

 DisplayPort Connector

 

HDMI

رابط 19 پین

چفت اصطکاکی

 DISPLAYPORT

 رابط 20 پین قفل

مکانیکی در اکثر موارد

 

HDMI و DisplayPort از نظر فیزیکی بسیار شبیه هستند. HDMI از کابل 19 پین استفاده می کند، در حالی که DisplayPort دارای 20 پین است. هر دو کانکتور شبیه به هم هستند، اما اکثر کابل‌های DisplayPort دارای یک چفت فیزیکی هستند که از جدا شدن تصادفی آنها جلوگیری می‌کند. اگرچه به طور رسمی بخشی از استاندارد DisplayPort نیست، اکثر کابل‌های DisplayPort دارای مکانیزم قفل هستند. از سوی دیگر، تعداد بسیار کمی از کابل های HDMI دارای چفت هستند.

 برنده : DRAW

 

 حداکثر طول

 

 HDMI

 100 اینچ برای سیگنال های 1080p

30 دقیقه برای سیگنال های 4k

کابل های فعال را می توان برای دویدن طولانی تر استفاده کرد

پشتیبانی از انواع کابل های دیگر، از جمله HDBaseT، برای اجراهای بیش از 300 اینچ

 

 DISPLAYPORT

 رسمی: 10'

کابل های طولانی تری وجود دارد، اما حداکثر وضوح ممکن است کاهش یابد

افزایش دهنده های گران قیمت برای دویدن طولانی تر مورد نیاز است

Translation is too long to be saved
کابل های استاندارد HDMI در طول های بیش از 100 اینچ برای سیگنال های 1080p یا 30 اینچ برای سیگنال های 4k موجود هستند. استفاده از کابل‌های فعال یا سایر روش‌های انتقال، مانند HDMI از طریق HDBaseT، اجرای کابل‌های HDMI را برای بیش از 300 دقیقه ممکن می‌سازد. از طرف دیگر DisplayPort طبق استاندارد رسمی حداکثر طول حدود 10 اینچ دارد. کابل‌های طولانی‌تری وجود دارند، اما حداکثر وضوح و نرخ تازه‌سازی ممکن است با کابل‌های طولانی‌تر کاهش یابد.

 برنده : HDMI

 

 سازگاری

HDMI که در ابتدا برای تلویزیون‌های HD طراحی شده بود، اکنون تقریباً توسط هر دستگاه صوتی/تصویری خانگی، از جمله رایانه‌ها، سیستم‌های سینمای خانگی، کنسول‌های بازی و غیره پشتیبانی می‌شود. به بزرگترین تلویزیون های 8k. DisplayPort برای استفاده از رایانه به عنوان جایگزینی برای اتصالات DVI و VGA طراحی شده است. در حال حاضر هیچ تلویزیون مصرف کننده ای وجود ندارد که از DisplayPort پشتیبانی کند و نمی دانیم که آیا هرگز وجود خواهد داشت یا خیر. هیچ یک از کنسول‌های بازی اصلی از DisplayPort پشتیبانی نمی‌کنند، و نه بیشتر جعبه‌های کابل/ماهواره یا دستگاه‌های پخش جریانی.

 

  HDMI DisplayPort
TVs Yes No
Projectors Yes No
Monitors Yes Yes
Computers Yes Yes
Game Consoles Yes No
Blu-ray Players Yes No
Streaming Devices Yes No
Cable Boxes Yes No

 برنده : HDMI

 

 نتیجه گیری

کابل های DisplayPort و HDMI عملکرد بسیار مشابهی دارند، اما هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. HDMI در دستگاه های بیشتری پشتیبانی می شود، اما DisplayPort که برای رایانه ها طراحی شده است، دارای چند مزیت فنی است. به طور کلی، اگر می خواهید رایانه خود را به یک مانیتور جدید وصل کنید، در صورت امکان از DisplayPort استفاده کنید. اگر نه، HDMI تقریباً به همان اندازه انتخاب خوبی است. اگر مانیتور شما دارای تعداد محدودی ورودی است، استفاده از DisplayPort پورت های HDMI شما را نیز آزاد می کند، که اگر می خواهید یک کنسول بازی یا دستگاه دیگری را متصل کنید عالی است.

 

کپی فقط با ذکر نام فروشگاه لوازم خانگی صالحی

 منبع : https://www.rtings.com 


مطالب پر بازدید