ورود/ثبت نام

سبدخرید شما خالی است!

علت خاموش شدن جاروبرقی دوو در حین کار و نحوه رفع ایراد

خاموش شدن جاروبرقی دوو حین کار می‌تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. که ما در این‌جا برخی از دلایل و همچنین راهکارهای رفع آن را برای شما ذکر می‌ نماییم.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در حالی دارید با جاروبرقی دوو خود کار می کنید ناگهان دستگاه به دلیلی نامشخص خاموش می شود و هرکاری می کنید روشن نمی شود یا اگر روشن شود دوباره در حین کار خاموش می شود.. معمولاً دلایل خاموش شدن جاروبرقی می‌تواند از نگهداری نامناسب آن یا مشکلات برقی یا قطعات آن باشد. که ما در این‌جا این دلایل را برای شما توضیح می‌دهیم تا شاید با خواندن این مقاله خودتان بتوانید دستگاه تان را عیب یابی و تعمیر نمایید و نیازی به تماس با تعمیرگاه های مجاز و نمایندگی تعمیرات جاروبرقی دوو نداشته باشید.

داغ شدن بیش‌ از حد جاروبرقی

یکی از دلایل اصلی و رایج خاموش شدن جاروبرقی دوو در حین کار معمولاً گرم شدن بیش از حد موتور جاروبرقی است. چون موتور جاروبرقی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین قسمت‌های جاروبرقی است. نباید زیاد داغ شود و الا به موتور و قطعات داخلی دیگر فشار می اورد و ممکن است بسوزد.

بنابراین اکثر جاروبرقی ها طوری ساخته شدهاند که در صورت داغ شدن موتور به‌طور خودکار خاموش می‌شوند. معمولاً یکی از رایج‌ترین علت‌های خاموش شدن جاروبرقی در حین کار نیز همین علت می‌باشد. پس اگر می‌خواهیم فضاهای بزرگی را جارو کنیم. بهتر است بعد از هر نیم‌ساعت جارو کردن یک ربع به جاروبرقی استراحت بدهیم تا خنک شود. بعد از این‌که دمای جاروبرقی پایین آمد سپس کار را ادامه بدهیم. تا به جاروبرقی و موتور آن فشار نیاید و خاموش نشود.

جدا شدن دو شاخه از پریز

علت دیگری که می‌تواند جاروبرقی دوو خاموش شود. این است که در حین جارو کردن ممکن است دو شاخه سیم از پریز جدا شود. به دلایلی مانند کوتاه بودن سیم یا خراب بودن سیم جمع کن باشد. این مشکل به‌راحتی و با اتصال مجدد دوشاخه به پریز قابل‌ حل است.

خرابی سیم جاروبرقی

گاهی اوقات هم ممکن است علت آن خرابی سیم جاروبرقی باشد. که سیم جاروبرقی می‌تواند به‌علت فرسودگی یا آسیب‌دیدگی خراب‌شده باشد. گاهی هم به علت عادت های ما خراب می شود. آن هم اینکه سیم را انقدر می کشیم تا دیگر بیرون نیاید. اینگونه سیم تحت فشار قرار می گیرد و بعد از مدتی ممکن است قطع بشود. برای حل این مشکل بهتر است ابتدا یک بار که حس کردیم سیم را تا انتها بیرون کشیدیم یک نوار چسب به اخر آن بزنیم تا بدانیم سیم را تا کجا باید بکشیم و دیگر بیشتر از آن نکشیم تا به سیم آسیب وارد نشود. ‌همین اسیب دیدگی سیم باعث قطع و وصل شدن جاروبرقی می‌شود. برای این کار بهتر است که قسمت‌های اتصال شده را محکم و امن کنید. یا این‌که می‌توانیم سیم را به‌طور کامل تعویض کنیم.

قطع شدن برق ساختمان

قبل‌از هر اقدامی بهتر است مطمئن شویم ببینیم برق ساختمان وصل است یا خیر؟ چون گاهی اوقات ممکن است به‌علت قطعی برق، جاروبرقی ناگهان خاموش شود. که برای مطمئن شدن اتصال برق کافی‌ است یکی از چراغ‌های ساختمان را روشن و خاموش کنید. اگر برق وصل بود پس علت دیگری دارد. همچنین اگر جاروی شما شارژی است ممکن است باتری آن تمام‌شده باشد. پس آن را هم باید بررسی کنید.

خرابی ترموستات

ترموستات به دمای داخلی جاروبرقی بسیار حساس است. بنابراین وقتی جاروبرقی ما داغ می‌شود ترموستات باعث خاموش شدن جاروبرقی می‌شود. به این صورت که با داغ شدن دستگاه ترموستات دستور خاموش شدن جاروبرقی را ارسال می‌کند و دستگاه خاموش می‌شود. پس خرابی این قطعه می‌تواند باعث ‌شود که دمای داخلی دستگاه را درست تشخیص ندهد. در نتیجه جاروبرقی بدون هیچ دلیلی خاموش می‌شود.

پر بودن کیسه جاروبرقی

کیسه جاروبرقی که محل جمع‌آوری زباله‌های مکش شده‌است. به دو شکل دائمی و یکبار مصرف به کار می‌روند. معمولاً با پر شدن بیش‌از دو سوم آن می‌تواند فشار زیادی به موتور بیاورد. بنابراین برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه، جاروبرقی خاموش می‌شود.

کثیفی بیش‌ازحد فیلتر

در تمام جاروبرقی ها فیلترهایی وجود دارد. این فیلترها باعث می‌شود تا گردوخاک به داخل موتور وارد نشود. اگر این فیلترها کثیف شوند هوا به‌خوبی تهویه نمی‌شود و گرد و خاک داخل جاروبرقی می رود. این کار باعث داغ شدن جاروبرقی می‌شود. بنابراین جاروبرقی هم با داغ شدن خاموش می‌شود. پس باید فیلترها را تمیز کنیم. بعضی از فیلترها قابل شستشو هستند. بعضی‌ها هم غیرقابل شستشو هستند. بنابراین باید به این مسئله دقت کنیم و اگر قابل شستشو نیستند آن‌ها را تعویض کنیم. که این کار را هر کسی می تواند به‌راحتی خودش انجام دهد.

نوسانات شدید برق

گاهی هم نوسانات شدید برقی علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی دوو هستند. این نوسانات باعث می‌شود فشار زیادی به جاروبرقی مخصوصا موتور آن وارد شود. بنابراین دستگاه برای جلوگیری از خرابی خاموش می‌شود. که برای حل این مشکل بهتر است جاروبرقی را در زمان اوج مصرف برق و یا همراه با لوازم برقی پرمصرف دیگر مانند تلویزیون، اتو و چایی ساز و غیره روشن نکنیم.

تنظیمات تایمر

بعضی از جاروبرقی ها هم مجهز به زمان‌بندی هستند. تا در زمان مشخصی خاموش شوند. که جاروبرقی داغ نشود و به موتور آن فشار نیاید. بنابراین کسانی که از وجود تایمر و تنظیمات آن خبر ندارند ممکن است با خاموش شدن ناگهانی آن مواجه شوند. پس باید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنند تا بتوانند زمان آن را تغییر دهند.

خرابی دکمه خاموش روشن

خرابی دکمه خاموش روشن هم می‌تواند باعث شود تا جاروبرقی ناگهان خاموش شود. برای رفع این مشکل کافی است آن را تعمیر و یا تعویض کنید. بهتر است زودتر هم برای این مشکل اقدام کنید تا از بروز اتفاقات دیگری مانند آتش‌سوزی و جرقه زدن جلوگیری کنید.

تمام شدن زغال جاروبرقی

در موارد بسیار معدود و نادر هم ممکن است زغال جاروبرقی تمام شود. بدین‌ صورت که زغال جاروبرقی کوتاه می‌شود و اتصال آن‌ها با هم قطع می‌شود. برای رفع این مشکل باید حتما به یک تعمیرکار حرفه ای از نمایندگی ها و تعمیرگاه های مجاز لوازم خانگی دوو مانند دیبا پشتیبان ( daewooposhtiban.com ) بعنوان نمایندگی تعمیر دوو مراجعه نمایید تا آن را تعویض کند.

سوختن موتور جاروبرقی

علت دیگری که ممکن است باعث خاموش شدن جاروبرقی دوو شود. سوختگی موتور آن است. یکی از دلایل سوختن موتور ممکن است کشیدن آب به داخل آن باشد. پس در صورت این اتفاق باید جارو برقی را سریعا خاموش کرده و تا یکی دو روز آن را روشن نکنید. به احتمال کم ممکن است مشکلی پیش نیاید. اما اگر به محض روشن کردن بوی سوختگی بلند شد باید ان را به نزد تعمیرکار برد. که معمولاً تعویض آن هم هزینه بالایی دارد. شاید بعضی از افراد ترجیح بدهند بجای تعویض یا تعمیر موتور، جاروبرقی دیگری بخرند. اما این سوختن موتور جاروبرقی علائمی دارد مانند کم شدن مکش جاروبرقی همچنین سروصدای زیاد از حد موتور جاروبرقی و خاموش شدن جاروبرقی حین کار از عوامل هشداردهنده سوختن موتور جاروبرقی است.

ما در اینجا دلایل زیادی را برای خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی دوو در حین کار بیان کردیم و توضیح دادیم و راهکارهایی نیز برای حل ان مشکل ها ارائه دادیم. اما در کل در اکثر موارد این مشکلات ناشی از استفاده نادرست و نگهداری غیراصولی از جاروبرقی می‌باشد.

در نتیجه اگر بتوانیم از جاروبرقی به‌خوبی و درستی استفاده کنیم ممکن است تا سال‌های سال برای ما کار کند.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5429108